В Україні проаналізують біологічний матеріал, зібраний під час спалаху коронавірусу в березні-квітні, на предмет наявності в ньому штаму "Дельта". Про це повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, відповідаючи на питання ZN.UA.
"В березні-квітні, коли був найкритичніший спалах, ми забирали зразки на секвенування. Ми виявили південоафриканський штам (в Полтаві) і британський. Але, можливо, ми не звернули увагу або не виявили індійського штаму "Дельта". Але по факту, те, що ми дивимось по тій динаміці, яка розвивалась, ми не відкидаємо варіант, що можливо він у нас циркулював в той період", - зазначив міністр.
За його словами, тенденцію до нового спалаху коронавірусної інфекції відслідковують в першу чергу за кількістю хворих в Олександрівській лікарні.
"Зараз в Олександрівській лікарні ми відслідковуємо певний час, коли потенційно може зростати кількість хворих. Якщо буде зростати стрімко, то ми будемо розуміти, навіть без секвенування, що в нас розпочинається інтенсивна циркуляція "Дельти", яка починає витискувати інші штами (для нього характерно)".
Він також розповів, як відбувається дослідження циркуляції того чи іншого штаму.
"Країна зараз поділена на певні кластери. Зразки на секвенування відбираються по трьох етапах. Перший — це, якщо ми бачимо десь спалах, тобто велику кількість зареєстровано одномоментно, в цьому кластері відбирають певну групу, забирають зразок, віддають на секвенування. Забирання робиться і в Інституті мікробіології, і в приватній лабораторії. Передаємо це в лабораторії ВООЗ.
Друге - ми відбираємо зразки складного перебігу. У всіх складних випадках забирають зразки на секвенування, щоб не пропустити появу якогось нового штаму, який досить швидко призводить до негативних наслідків.
І третє — періодично відбираємо з певних країн, в яких є спалах, в людей, які звідти прилетіли і захворіли".
Ляшко поскаржився на те, що на сьогодні в Україні є лише один секвенатор, який знаходиться в Інституті мікробіології. В планах закупити ще три - для Центру громадського здоров’я і його філій - на сході, заході і півдні.
"Вже три-чотири місяці йде закупівля секвенатора для Центру громадського здоров’я. Ми розуміємо, що Prozorro — це економічно доцільно і прозоро. Але постійно ці оскарження призводять до того, що ніяк не можуть закупити цей секвенатор. Компанії постійно між собою воюють".
23 червня було офіційно оголошено про два випадки захворювання, викликані штамом "Дельта" в Україні. Однак нові норми щодо контролю стану здоров’я прибулих з країн, де цей штам коронавірусу вже поширений (Індії, Португалії, Великої Британії, Росії) почнуть діяти лише з 2 липня. Чому так пізно?
"Пам’ятаєте, коли ми говорили про те, що не треба голосувати закон, який ставить норму, що більшість карантиних обмежень приймаються не пізніше, ніж через 8 днів після публікації або прийняття рішення урядом? Тоді хотіли поставити блок, щоб всі могли підготуватися".
Штам коронавірусу «Дельта» стрімко поширюється планетою, його вже виявили в 92 країнах. 23 червня стало відомо, що штам дістався і до України, у президента Володимира Зеленського почалася велика нарада з протидії поширенню цього штаму в нашій країні.
ZN.UA розповідає, що відомо про новий штам, і чи захищають від нього існуючі вакцини.