UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Лекхім" попросила про відстрочку поставки вакцини Sinovac в день відкриття справи щодо закупки препарату

Системний аналітик Євген Істребін опублікував відповідний лист НАБУ, спрямований в Раду громадського контролю антикорбюро.

Компанія "Лекхім" попросила українську владу відстрочити поставки першої партії китайської вакцини проти COVID-19 в той же день, коли Національне антикорбюро відкрило справу про можливу закупівлю препарату за завищеною ціною. Про це в Facebook повідомив системний аналітик Євген Істребін, посилаючись на лист НАБУ, спрямований в Раду громадського контролю антикорупційного бюро.

"НАБУ 3 лютого відкриває справу, і в той же день"Лекхім" просить перенести поставки вакцини Сіновак з Китаю. Це випливає з тексту листа, спрямованого НАБУ в Раду громадського контролю НАБУ", - написав Істребін.

Так, в листі йдеться про те, що НАБУ розглянуло відповідне звернення з приводу "можливого здійснення посадовими особами Міністерства охорони здоров'я України закупівлі вакцини за завищеною ціною". Зазначено, що інформацію з обігу внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань 3 лютого.

При цьому напередодні стало відомо, що "Лекхім" попросила відстрочити до квітня постачання першої партії вакцини Sinovac Biotech. За даними Reuters, лист компанії зі зверненням до влади також датований 3 лютого. У "Лекхім" стверджують, що причиною такого прохання стала нібито затримка експортної ліцензії від уряду Китаю, а також пізнє прийняття Верховною Радою закону про прискорену державну реєстрацію вакцин від коронавірусу.

Читайте також: Вакцинація може бути єдиним способом зупинити пандемію — FT

Нагадаємо, в грудні минулого року Україна уклала контракт з компанією Sinovac Biotech на поставку 1,9 млн доз вакцин проти коронавірусу. Це може забезпечити вакцинацією 957 тисяч українців з 38 мільйонів, тобто всього близько 2,5% населення. При цьому ефективність китайського препарату становить лише 50,3%.

Пізніше народна депутатка з "Голосу" Олександра Устінова заявила про те, що Україна могла закупити вакцину проти коронавірусу в шість разів дешевше, до того ж ту, що закуповує Всесвітня організація охорони здоров'я. Однак, за її словами, через те, що міністр охорони здоров'я Максим Степанов в ручному режимі зірвав постачання відповідної вакцини, Україна отримає китайську, яка не тільки дорожча, але й менш ефективна.

При цьому починаючи з весни 2020 року, Максим Степанов декларував, що веде переговори з виробниками вакцин. За цей час до грудня минулого року забезпечити населення вакцинами змогли не тільки багаті Канада, США і країни ЄС. Договори на передзамовлення зробили, наприклад, Еквадор, Коста-Ріка, Панама, Ліван, Перу, Філіппіни, Марокко. Україна ж, всупереч словам міністра, змогла за весь той час підписати договір лише з компанією Sinovac Biotech.

Детальніше про те, чи варто Україні сподіватися, що затверджений в кінці грудня минулого року план вакцинації буде виконаний, читайте у статті редакторки розділу "Соціум" Алли Котляр "Антиділа".