UA / RU
Підтримати ZN.ua

Курченко живе в особняку за 35 млн доларів і користується дорогим автопарком - росЗМІ

При цьому працівники компаній олігарха, його водії і охоронці не можуть отримати зарплату місяцями.

© Володимира ЧОПЕНКО
В окупованих районах Донбасу Курченко займається не бізнесом, а мародерством під "дахом" російських спецслужб
В окупованих районах Донбасу Курченко  займається не бізнесом, а мародерством під "дахом" російських спецслужб
© The Insider
© The Insider
© The Insider

Український олігарх-втікач Сергій Курченко, оголошений в розшук за газові махінації, в Москві має дорогий особняк в елітному котеджному селищі, штат охоронців і власний бізнес, пише видання The Insider.

Після втечі з України в 2014 році, Курченко почав активно реалізовувати бізнес-проекти в анексованому Росією Криму та Донбасі. Однак на тимчасово окупованих територіях сходу України на нього також завели справи за махінації в нафтогазовій сфері.

У Москві олігарх регулярно зустрічається з екс-депутатами Верховної Ради Оленою Бондаренко та Володимиром Сальдо. Не обходиться він і без контактів з Ігорем Бакаєм – українським олігархом, який мешкає в Москві.

За даними одного зі співрозмовників видання, Курченко часто спілкується з сином скандального Генерального прокурора Російської Федерації, бізнесменом Артемом Чайкою та заступником міністра промисловості і торгівлі Георгієм Каламановим. При цьому на момент публікації прес-служба Міністерства промисловості і торгівлі РФ не надала коментар, чи є у них які-небудь спільні проекти з Курченком.

Сергій Курченко веде в Москві активне ділове життя: він періодично буває в адміністрації президента Російської Федерації Володимира Путіна і уряді Росії, офісах "Роснафти", "Лукойлу", "Газпромбанку", ВТБ, "Першого чесько-російського банку", "Роскосмосу" і низки інших компаній.

Офіси пов'язаних з Курченко структур займають 46-й та частину 47-го поверху блоку "С" "Веж на набережній" - висотних будівель на 10-ій ділянці району Московського міжнародного ділового центру в Москва-сіті. За даними одного зі співрозмовників видання, місяць тому в "Газнафта сервісі", який належить Курченку, пройшов обшук. Його причини і наслідки поки не відомі.

На 47-му поверсі знаходиться офіс так званого "Комітету порятунку України", який очолюють екс-прем'єр-міністр України, втікач Микола Азаров та колишній депутат Верховної Ради Володимир Олійник. Журналісти видання зазначають, що в офісі регулярно знаходяться сам Олійник і репортер Юрій Кот - екс-редактор "Україна.ру", який у "Комітеті порятунку України" відповідає за піар. На момент публікації "Комітет порятунку України" не зміг надати виданню коментар про взаємодію з Курченком.

Незважаючи на те, що олігарх потрапив у санкційні списки Канади та країн Євросоюзу, а його рахунки у швейцарських банках були заморожені, це не завадило йому обзавестися рухомим і нерухомим майном в Росії.

"Машин понабирав, то полювання, то рибалка – і за все це платить величезні гроші", - написав один із колишніх охоронців Курченко на сайті Gordonua.com.

Курченко не палить і не зловживає випивкою, але любить різноманітність у їжі, відзначають журналісти видання. За даними журналістів, у списку служби безпеки Курченко значаться близько 30 елітних московських ресторанів і кафе, в яких олігарх проводить час. Судячи з того ж коментаря на сайті Gordonua.com, за одну вечерю олігарх-втікач може віддати близько 100 тисяч рублів.

При цьому ранкові пробіжки він здійснює на велотреку в Крилатському, постріляти їздить в Митищі, а також катається на лижах.

"Курченко любить літати на полювання і риболовлю на чартерах. Літає з Внуково-3 (центру міжнародної бізнес-авіації аеропорту "Внуково" - ред.). Минулого року, коли ми сиділи без зарплати, він літав на Камчатку", – наводять журналісти слова ще одного колишнього співробітника олігарха.

Водії Курченко розповіли про те, що він живе на Рубльовці, в елітному котеджному селищі Жуковка XXI. Вартість особняка в центрі селища становить 35 мільйонів доларів – близько 2,1 мільярда рублів. Що у сім разів дорожче вілли екс-дружини президента Російської Федерації Людмили Путіної (Очеретної) і майже в десять разів дорожче особняка дочки Путіна – Катерини Тихонової. Журналісти відзначають, що особняк Курченко не може змагатися тільки з будинком самого президента РФ.

В домі Сергія Курченко є дегустаційна кімната, винний льох, вітальня з каміном, музична вітальня, парадна кухня-їдальня і кухарська кухня і басейн із зоною спа та тренажерними залами. У ньому також є гараж на чотири машини. В особняку п'ять спалень (деякі з них з камінами), шість ванних кімнат, домашній кінотеатр з холом і баром, декілька ліфтів, і багато іншого. При цьому на сайті агентства елітної нерухомості "Слов'янський двір" будинок вказаний як той, який продається, хоча насправді він вже давно куплений Курченком, і цю інформацію виданню підтвердили в агентстві.

Олігарха охороняють вісім осіб, офіси на 46-му і 47-му поверхах вежі в Москва-сіті охороняють ще десять. На озброєнні у охоронців травматична і вогнепальна зброя. При цьому звичайних співробітників до Курченка не підпускають.

"Коли він виходив на вулицю, охорона говорила нам, щоб ми не виходили в коридор, поки він не поїде. Півтора роки тому у нього з чеченцями були якісь розбіжності. Вони впіймали його в ресторані, після чого Курченко почав з собою озброєну охорону тягати. Вони в сірому камуфляжі, на спині написано "МВС Росії". Зараз не знаю, раніше вони біля входу в його кабінет стояли з автоматами", - повідомив журналістам колишній працівник олігарха.

Крім того, за словами іншого екс-співробітника Курченка, той настільки боїться замахів, що "постійно возить з собою лікаря-реаніматолога".

"У нього в штаті кілька реаніматологів, які працюють позмінно: один завжди поруч з ним знаходяться... Путіна так не охороняють", – резюмував він.

Водіїв для олігарха набирає неодноразовий переможець автогонок і фахівець з навчання водіїв для спецслужб Фарід Аіндінов. Він відмовився від коментарів. В умовах набору зазначається, що кандидат повинен вміти керувати автомобілем "при необхідності, дуже швидко", суворо зберігати конфіденційність, мати водійський стаж від десяти років, досвід роботи в кортежі і на броньованому автомобілі. При цьому основний зазначений у вакансії маршрут – Жуковка – Москва-Сіті.

"Працювати у Курченка було моторошно. Він розмовляє сам з собою, агресивний. Від Курченко нерідко можна почути: "Цього я закопаю... На цього нацькую ФСБ...", – розповів виданню його колишній водій.

Колишні водії олігарха розповіли і про те, що реальна зарплата відрізняється від обіцяних 120 тисяч рублів на місяць, і її виплачують не в повному обсязі.

"Коли я влаштовувався, мені сказали, що буде біла (зарплата – ред.), через два місяці мені дали трудовий договір з сильно заниженою зарплатою. Але і її повністю не віддали. Спочатку гроші нам надсилали на картку "Ощадбанку". Офіційну частину відправляли туди, а основну давали в конверті у валюті. За законом потрібно, щоб зарплата була два рази на місяць – аванс і зарплата, їх це не влаштовувало. Нам видали картки "ВТБ", але вона у мене навіть не активована, на неї нічого не переводили. "ВТБ" теж зажадали, щоб зарплата була двічі на місяць", – пояснив журналістам екс-співробітник Курченко.

За його словами, це вже призвело до аварії в грудні 2016 року, коли водій, який пропрацював більше двох діб поспіль, перевернув автомобіль на абсолютно рівній ділянці дороги. В аварії ніхто не постраждав, і даний інцидент не набув широкого розголосу.

Всі колишні працівники Курченка вкрай незадоволені умовами роботи та невиплатою зарплати.

"Працювали у нього в охороні будинку, в Жуківці XXI, він не платив зарплату, так і пішли без грошей. Дуже хотілося б задати йому питання: "За вечерю у ресторані віддавати по 100 000 рублів - це нормально, а зарплату людям віддати, яка менше цієї суми, - ніяк?" – обурюється колишній охоронець Курченко на сайті Gordonua.com.

На Antijob.net ряд відгуків присвячений одній з компаній Курченко, "Газнафта сервісу". Співробітники видання впевнилися в тому, що ці коментарі залишали реальні екс-співробітники компанії олігарха.

"Я працював у "Газнафта сервісі" два роки. Пішов, тому що перестали платити. Курченко ошукав і тих, кого набрав у Росії, і тих, хто з ним з України приїхав. В офісі зараз немає майже нікого: переважно залишилися бухгалтерія та юридичний відділ. "Газнафта сервіс" не закривається, але функціонує в стислому форматі. Він залишив тих, хто мінімально необхідний, а інших – ошукав. Роботу налагодили, і люди більше не потрібні. Ошукали 15-20 росіян, скільки українців – я не знаю. Одна бухгалтерія була українська, інша російська", - відзначає один з них.

На момент публікації сайти "Газнафта сервісу" і корпорації Курченко ВЕТЕК не працювали. Хоча у "Газнафта сервісу" залишилися акаунти на сайтах з пошуку роботи Headhunter і Superjob, там немає жодної відкритої вакансії. При цьому в довідковій "Веж на набережній" виданню підтвердили, що офіс компанії "Газнафта сервіс" досі існує, але там ніхто не підійшов до телефону.

"Переді мною борг по зарплаті – півроку. Проблеми з виплатами почалися рік тому, її видавали шматками: одного тижня дадуть п'ять тисяч, в інший – тисяч десять. До моменту звільнення накопичився борг за півроку. Я особисто до суду не звертався, а ті, хто намагалися - нічого не добилися. Нам сказали: зарплату не чекайте, що хочете, те й робіть. Дали зрозуміти, що всі спроби судитися марні, а якщо і вдасться пробитися, будуть покарані люди, які не мають стосунку до цієї ситуації. У Курченко на себе нічого не оформлено, скрізь підставні люди", – додає звільнений працівник "Газнафта сервісу".

Курченко не тільки відмінно влаштувався сам, але й зміг влаштувати і свою дружину Олену Римаренко в Московський театр-студію під керівництвом Олега Табакова.

Згідно з даними культурного оглядача В'ячеслава Шадронова, Римаренко, яка зіграла у виставі театру Олега Табакова Вассу Жєлєзнову, надає театру підтримку. У прес-службі театру виданню підтвердили, що вистава "Сад кохання" був для Римаренко дебютом на професійній сцені.

При цьому коментарі від самого Сергія Курченко журналістам отримати не вдалося.

ГПУ встановила, що Курченко через низку компаній - "Укрхарківгазпостачання-2009", "Луганськпропангаз", "Харків-СПБТ", "Газукраїна-2009" і "Газукраїна-2020", "Запоріжгаз-2000", "Черкаси-Газпостачання" та інші структури - викуповував скраплений газ на спеціалізованих аукціонах за пільговими цінами (для потреб населення) і продавав на ринку вже за ринковою вартістю. В результаті, Курченко, за попередньою змовою з працівниками НАК "Нафтогаз України" та іншими особами, завдав збитків державі на загальну суму понад один мільярд гривень.