UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конституційний суд України дозволив публічні богослужіння без дозволу влади

В Україні діяли норми закону 1991 року і указу 1988, які всупереч Конституції встановлювали дозвільний порядок замість повідомчого.

Конституційний суд встановив, що положення частини п'ятої статті 21 закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" від 23 квітня 1991 року суперечать Конституції та втрачають дію.

Рішення було прийняте після звернення уповноваженого Верховної Ради з прав людини щодо норм закону, з згідно з якими "в інших випадках публічні богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії проводяться щоразу з дозволу відповідної місцевої державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради".

На думку автора клопотання, зазначені положення "суперечать конституційним приписам щодо проведення мирних зібрань, закріплених у статті 39 Конституції України, оскільки встановлюють дозвільний порядок замість повідомчого".

Конституційний суд також визнав неконституційним і скасував його дію указ Президії Верховної Ради СРСР "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" від 28 липня 1988 року, яким передбачено порядок проведення громадянами мирних зібрань лише за умови отримання дозволу відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.

Читайте також: В окупованому Криму вдвічі скоротили кількість місць для мітингів

За даними опитування Центру Разумкова, рівень декларованої релігійності українського суспільства залишається високим. У березні 2016 року віруючими визнали себе 70% громадян. У той же час більшість віруючих відвідують релігійні служби, зібрання, служіння лише на великі свята.