«Арка Свободи українського народу» в Києві, яка раніше мала назву «Арка дружби народів», належить до символіки російської імперської політики і підлягає повному демонтажу. Таким є експертний висновок Українського інституту національної пам'яті.
Експерти дослідили, чи суперечить встановлена на території Хрещатого парку в Києві «Арка дружби народів» вимогам закону України «Про засудження і заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії»
Зокрема, фахівці дійшли висновку, що вказаний архітектурний комплекс був втіленням ідеї використання монументальної пропаганди в обґрунтуванні міфу про «возз'єднання» України з Росією 1654 року, що, своєю чергою, є модернізованим радянською історіографією варіантом концепції російської дореволюційної історіографії про «возз'єднання» України з Росією на Переяславській раді 1654 року.
«Втілений у монументі міф про "возз'єднання" двох "братніх" народів не відповідає історичним реаліям, оскільки фактично Переяславська угода 1654 року була воєнно-політичним союзом, укладеним гетьманом Богданом Хмельницьким із московським царем Олексієм Михайловичем», — йдеться у висновку.
В УІНП також відзначили, що в радянські часи цей міф, так само, як і ідеологема про Київську Русь — «колиску братніх народів», використовували для підтвердження нібито вікового прагнення українського народу возз'єднатися з російським.
«Тим самим радянська пропаганда намагалася насамперед нівелювати пам'ять про українські державницькі традиції - як часів Національно-визвольної війни 1648-1657 років, так і часів Української революції 1917-1921 років», — йдеться у висновку.
На їх переконання, в умовах широкомасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну цей міф активно використовується для обґрунтування «законності» путінських територіальних претензій та є складовою частиною інформаційно-пропагандистської кампанії, що провадиться Кремлем з метою формування у громадян України викривлених уявлень про нібито «історичну бездержавність» Українського народу як «уламка» «розділеного російського народу», «штучність» України як держави тощо.
«Отже, попри перейменування Київською міською радою в «Арку Свободи українського народу», монумент репрезентує виключно згадані вище радянські ідеологеми та конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України», — підсумували автори документу.
У 2016 році вже обговорювалась ідея встановити замість Арки дружби народів пам'ятник бійцям АТО. Втім, зрештою від цього задуму відмовились.