UA / RU
Підтримати ZN.ua

Клімкін відповів на обурення Зеленського щодо ноти РФ про військовополонених моряків

Міністр закордонних справ зазначив, що у відповідна нота українського МЗС вимагає від РФ звільнення 24 моряків.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив про те, що МЗС мало повноваження без погоджень із президентом Володимиром Зеленським направити відповідь на ноту РФ щодо захоплених минулого року військовополонених моряків, передає "Українська правда". Так Клімкін відреагував на відповідні звинувачення Зеленського.

"Звичайно, всі повноваження сформулювати таку ноту у нас як у Міністерства закордонних справ України були. Ця нота була в рамках нашого спілкування і нашої судової справи по міжнародному трибуналу", – запевнив голова МЗС.

Він додав, що нота українського дипломатичного відомства фіксує тільки міжнародно-правову позицію України, яка не містить "ніяких політичних моментів" і принципово нових питань.

"Додаткового погодження в цьому контексті, оскільки МЗС уповноважене вести і цю справу, і щодо міжнародного трибуналу, і щодо інших судів, нам не потрібне. І це наша позиція", – зазначив Клімкін.

Міністр наполягає на тому, що надсилання такої ноти є в компетенції Міністерства закордонних справ. Очільник дипвідомства підкреслив, що нота вимагає від РФ виконання рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права щодо звільнення українських військовополонених моряків. Клімкін зазначив, що може обговорити із Зеленським непорозуміння, яке склалось, "якщо він захоче".

Володимир Зеленський обурився тим, що Павло Клімкін не повідомив йому про ноту МЗС РФ щодо українських військовополонених моряків, а також про відповідь українського дипломатичного відомства. За словами Зеленського, такі дії Клімкіна можуть поставити під загрозу повернення військовополонених моряків.

Напередодні МЗС РФ направило українському Міністерству закордонних справ дипломатичну ноту, в якій країна-агресор фактично просить гарантувати переслідування українських військовополонених моряків. В українському дипломатичному відомстві заявили, що така пропозиція РФ є неприйнятною і загострює суперечку між Україною і Росією щодо імунітетів військових кораблів. Про таку позицію Україна вже повідомила Міжнародний трибунал ООН.

Нагадаємо, в кінці призначеного строку Росія відзвітувала Міжнародному трибуналу ООН з морського права щодо виконання вимоги про звільнення українських військовополонених моряків. Однак, українців досі утримують в Московському СІЗО "Лефортово". Адже Росія продовжує маніпулювати власним розумінням наказу трибуналу.

25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти".

25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя, перехід здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.

Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".