Китайського блогера, який почав знімати відео та показувати правду про війну в Україні, оголосили національним зрадником та заблокували у всіх китайських соцмережах. Про це повідомляє CNN.
Його щоденні відеоролики, розміщені на різних платформах, включаючи YouTube і китайський додаток для обміну повідомленнями WeChat, швидко завоювали популярність як рідкісний голос, що пропонує китайській аудиторії зазирнути в Україну, що роздирається війною, що різко контрастує з китайськими державними ЗМІ, які просували російську дезінформацію, як голословні твердження, що українські солдати використовують «нацистську» тактику.
В одному популярному відеоролику Ван підняв свій китайський паспорт і сказав: "Ці українські захисники не нацисти, вони програмісти, прості люди, перукарі — ось які це люди".
Але при цьому він опинився в епіцентрі заплутаної полеміки, коли Китай зіткнувся з міжнародним тиском, оскільки він відмовляється засудити російське вторгнення, і потоком проросійських настроїв у обмежених цензурою соціальних мережах Китаю — що Ван сподівався змінити.
Реакція критиків
Ван вивчав мистецтво в коледжі, йому подобалися танці, музика та малювання, тому коли чотири роки тому він переїхав до Одеси по роботі, йому відразу ж сподобалася «творча атмосфера» міста. В одному з відеороликів, опублікованих минулого року в його обліковому записі Douyin, був показаний чоловік, який грає на піаніно в барвистій кімнаті, заповненій книгами та картинами.
Його відео тепер виглядають зовсім інакше. Деякі з них знято пізно вночі на тлі звуків вибухів та сирен повітряної тривоги. В інших роликах показані кадри з повсякденного життя — тихі вулиці, українські прапори, вивішені зовні та намальовані на стінах.
«Це повітряна тривога? Ці виродки знову йдуть», — сказав він в одному відео. «Люди займаються своїми справами, мій сусід знову гуляє із собакою. Це наша Одеса».
В інших відео він був жорсткішим.
"Хтось сказав мені в наші дні, що в суспільстві діють закони джунглів, де влада виходить із дула рушниці", — сказав він, посилаючись на відому цитату комуністичного лідера Мао Цзедуна. — Де в цьому сенс?
У міру того, як ці відео почали привертати увагу, іноді набираючи понад 140 000 переглядів, зростала кількість критиків, які називали його національним зрадником.
"Вам більше не потрібен цей китайський паспорт, ви вже забули, з якої ви країни", — говорив один популярний коментар до Douyin. «Офіційна позиція країни має бути позицією всього китайського народу».
Китай намагався зайняти нейтральну позицію, воліючи не засуджувати Росію і навіть не називати це вторгненням, часто заявляючи, що необхідно враховувати законні інтереси безпеки всіх країн.
У телефонній розмові з президентом США Джо Байденом у п'ятницю голова КНР Сі Цзіньпін сказав, що обидві країни відповідають за забезпечення миру. Але згодом Білий дім заявив, що, як і раніше, стурбований тим, що Китай може надати допомогу Росії.
"Я не розумію, як я "зрадив" країну", — сказав Ван CNN. Він сказав, що, маючи обмежений доступ до новинних передач і широко поширену дезінформацію в Інтернеті, він не розуміє позицію Китаю чи Росії — все, що він знав, це те, що «щодня місто зазнає обстрілу, багато хто був убитий».
Коментарі анонімних незнайомців у мережі його не турбують, але турбують, коли вони походять від людей, які йому небайдужі, наприклад, від співробітника китайського посольства, якого він знав за своїм попереднім місцем проживання в Північній Македонії.
Він сказав, що співробітник нещодавно зв'язався з ним, натякнувши, що Вану платять за публікацію його відео, і запитав: Хто вас надіслав? Коли Ван заявив, що робить це не через гроші, співробітник відповів: Ваша нинішня поведінка не відповідає національним інтересам. Я хочу розірвати з вами стосунки, заблокуємо один одного».
Це "справді поранило моє серце", — сказав Ван.
Вирішив залишитися
За його словами, китайські цензори також розправилися із його відео в Інтернеті. Хоча всі його відео залишилися на YouTube, який заблокований у Китаї, за винятком тих, хто має VPN, тільки близько 80% його відео залишилися на WeChat і менше 20% на Douyin.
Він не знає, які правила він порушив. Він так засмутився, що в одному відео від 7 березня заклеїв рот чорною стрічкою хрестиком, мовчки жестикулюючи в камеру, щоб показати, що він у безпеці та все ще в Одесі.
Після розмови з CNN його облікові записи в китайських соціальних мережах були заблоковані, через що він не міг зв'язатися зі своєю родиною вдома.
За його словами, він отримав «незліченну кількість» повідомлень від знайомих, у яких на нього чинився тиск, щоб він перестав публікувати повідомлення. Але він не збирається цього робити.
«Я хочу (забезпечити) певний голос для людей в Україні, героїв, моїх сусідів. Тому що у моїх очах вони всі герої», - сказав він. «Я бачу людей спокійними, я бачу людей сміливими… Я хочу нагадати вам, щоб ви бачили, хто вмирає, хто вбитий».
Є ознаки, що його посил може знайти адресата. Під його відео ненависницькі коментарі чергуються із добрими побажаннями глядачів, які закликають його залишатися у безпеці та евакуюватися. Жменька коментарів висловлює підтримку Україні.
Але поки що Ван не збирається їхати — доти, доки «Одеса не буде надто зруйнована, щоб люди могли там залишитися», — сказав він. Він додав, що, крім своєї прихильності до міста, це було справою принципу: «Я не переношу, коли знущаються з людей у мене на очах».
Коли він не знімає відео, Ван надає волонтерську допомогу у ремонті мобільних телефонів людей та допомоги переміщеним особам.
«(Якщо) я б розвернувся і поїхав, цього було б достатньо, щоб я жалкував про це все життя», — сказав він. «У мене немає інтересу чи бажання залишати Україну, доки війна не закінчиться і Україна не переможе».