У неділю, 12 липня, християни східного обряду відзначають День Петра і Павла, в який шанують пам'ять святих апостолів. Вважається, що смерть апостолів відбулася або в один день, або ж з різницею рівно в рік.
Історія свята
Відомо, що раніше апостоли Петро і Павло були язичниками і їхніми справжніми іменами були Симон і Саул. Імена Петро і Павло вони отримали вже після хрещення.
Апостол Петро до зустрічі з Христом був рибалкою на Генісаретському озері, він першим назвав Ісуса Вчителем і Месією. Коли Христа взяли під варту, Петро тричі відрікся від нього, як той і передбачав. Але пізніше Петро відкупив свою зраду тим, що і проповідував Євангеліє по берегах Середземного моря, в Антіохії, Малій Азії, Єгипті, Греції, Римі, Іспанії, Карфагені і Британії.
У 67 році Петро повернувся до Риму, де його стратили за євангельську проповідь. Апостола стратили на хресті, розп'яли обличчям вниз. Про це попросив сам Петро, який вважав, що не гідний померти так само, як Христос.
Апостол Павло не був учнем Христа за його земного життя. Він отримав гарну освіту і переслідував християн, але по дорозі в Дамаск Господь покликав Павла до служіння. Після хрещення апостол став ревним проповідником вчення Христа. З 45 по 51 рік він пройшов весь острів Кіпр. Разом зі святим Варнавою він заснував християнські громади в декількох містах Малої Азії. Павло проповідував в Македонії, Греції і інших землях. Апостол Павло написав 14 послань.
Апостол прийняв мученицьку смерть від меча. Це сталося недалеко від Риму в 67 році.
Традиція відзначати День Петра і Павла відноситься до 258 року. Тоді в Римі відбувся перенос мощей апостолів. Сталося це 29 червня за старим стилем або 12 липня - за новим. У 324 році в Константинополі і Римі з'явилися перші храми на честь апостолів Петра і Павла.
Прикмети свята Петра і Павла
Якщо на Петра зозуля кує - до біди;
як йде на Петра дощ, то буде гнити картопля;
ясно на Петрів день - рік буде хорошим;
якщо на Петра один дощ - врожай непоганий, два - добрий, а три - багатий;
як на Петров день спека, то на Різдво мороз.
Як пише «УНІАН», існувало повір'я, що святий Петро зберігає у себе ключі від землі весь рік, а з приходом весни передає їх святому Юрію. У день же Петра і Павла ключі знову повертаються до Петра, що знаменує швидкий прихід осені.
Цей день також вважався екватором літа, коли в силу вступають 40 спекотних днів.