UA / RU
Підтримати ZN.ua

Харківські судді позбавили російську мову статусу «регіональної»

Судова тяганина тривали чотири роки, міськрада відмовлялася скасовувати рішення, прокуратура на звернення активістів не реагувала.

Харківський окружний адміністративний суд визнав протиправним і недійсним рішення міської ради про надання російській мові статусу регіональної.

«Визнати протиправним і недійсним від 28.02.2018 рішення Харківської міської ради «Про реалізацію положень Закону України «Про засади державної мовної політики» у місті Харкові» №788/12 від 20.08.2012», - йдеться в рішенні судді Анастасії Мороко.

Святослав Літинський/Facebook

Розгляд питання статусу російської мови в Харкові у судах тривав з 2018 року, розповів один з ініціаторів позову, голова ГО «Незалежні», співавтор ініціативи Мова об'єднує Святослав Літинський.

«Чотири роки судів, три судових провадження і це сталося! У місті Харкові скасовано регіональну мову! Відповідне рішення виніс Харківський окружний адміністративний суд. Чотири роки знадобилося обласній прокуратурі щоб виконати наші клопотання і численні рішення судів і зрештою подати відповідний позов», - пише Літинський у Facebook.

Після відмови міськради скасувати рішення про визнання російської мови регіональною, активісти звернулися до суду і виграли дві інстанції. Однак у міській раді переглядати рішення відмовилися.

Проігнорувала звернення активістів і місцева прокуратура, після чого ті знову звернулися до суду з позовом про невиконання прокурорами рішення. Після чого прокуратура подала позов про скасування статусу російської мови в місті.

Окружний суд, пославшись на позицію Конституційного суду, визнав спецстатус російської мови таким, що не відповідає положенням Конституції України і нормі закону «Про засади державної мовної політики». Суд також зобов'язав Харківську міськраду невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення.

Апеляцію на рішення суду можна буде подати протягом 30 днів з дня складання його повного тексту 20 травня. Якщо після закінчення терміну рішення не буде оскаржене в апеляції, воно набере законної сили.

Харківські депутати у своїй боротьбі за статус російської мови (і електорат) посилались на закон «Про основи реалізації державної мовної політики» і Європейську Хартію регіональних мов нацменшин, нагадує «Kharkiv Today».

Читайте також: З початку року омбудсмен отримав 100 скарг на порушення мовного закону представниками влади

Нагадаємо, 28 лютого 2018 року Конституційний суд України визнав неконституційним закон «Про засади державної мовної політики» (також відомий як закон «регіоналів» Вадима Колесніченка та Сергія Ківалова). Документ втратив чинність з дня ухвалення рішення.

«Закон Ківалова-Колесніченка» був прийнятий парламентом 3 липня 2012 року. Положення закону допускали введення двомовності в регіонах України, де частка нацменшин перевищує 10% населення.

В Україні багато хто досі запитує: «Яка різниця, якою мовою говорити?» І це після анексії переважно російськомовного Криму та війни в Донбасі. Детальніше про те, чи пов'язані між собою мова і права людини, читайте в статті Оксани Коновець «Какая разница?» у ZN.UA.