МАГАТЕ присвоїла найвищий 7 рівень обом катастрофам: на Чорнобильській АЕС в 1986 році в на АЕС "Фукусіма" в 2011-му. В організації обидві події назвали "масштабними аваріями". Такий статус більше не отримала жодна надзвичайна ситуація на реакторах.
Чорнобиль і Фукусіма розділяють цю печальну оцінку через те, що в обох випадках сталося плавлення ядра реактора, в результаті якого велика кількість радіації потрапила в навколишнє середовище. Про це на сторінках Time пише експерт Джорджтаунського університету Тімоті Йоргенсон.
Він також нагадує, що в наслідок обох аварій на АЕС сотням тисячам людей довелося покинути власні домівки. І багато з них досі не повернулися додому. Також в обох випадках сталося серйозне зараження довкілля, усунути яке не вдасться ще багато років, попри усі зусилля. Але автор все ж вважає аварії в Україні і Японії різними, якщо подивитися на те, як вони вплинули на здоров'я людей.
Він звертає увагу на те, що в Чорнобилі ліквідатори отримали величезну дозу радіації понад тисячу кікрозівертів, що викликало променеву хворобу вже через лічені години. А деякі з них отримали навіть смертельну дозу понад 5 тисяч мікрозівертів. Також впродовж півроку загинули 54 людей, які брали участь в ліквідації аварії. Також 22 учасників отримали смертельні діагнози лейкозу впродовж 25 років після катастрофи.
На Фукусімі навіть працівники ядра реактора не зазнали значного опромінення. Ні в кого з них не було променевої хвороби. Єдиним наслідком для здоров'я японських ліквідаторів аварії від контакту з радіацією стало те, що тепер більшість з них перейшли в іншу групу ризику захворювання на рак.
"Чорнобиль лишається найгіршою ядерною катастрофою в історії. Це була абсолютно штучно створена аварія. Перевірка "безпеки" пройшла трагічно невдало. А її наслідки були посилені некомпетентністю співробітників, які все зробили неправильно, намагаючись обернути процес плавлення ядра", - йдеться в статті.
Автор зауважує, що на АЕС в місті Фукусіма аварія сталася через землетрус і цунамі, яке затопило підвали реактора. І працівники зробили все можливе, щоб пом'якшити наслідки катастрофи.
"26 квітня 1986 року був найгіршим днем в історії атомної енергетики. Через 30 років в Чорнобиля немає жодного "суперника" в питанні впливу на здоров'я населення. І Фукусіма точно не можна порівнювати з ним. Нам потрібно бути пильними, щоб не допустити повторення Чорнобиля. Ми не хочемо "святкувати" такі ювілеї більше", - пише автор.
Напередодні гендиректор ЧАЕС Ігор Грамоткін в інтерв'ю ZN.UA зазначив, що Чорнобильська зона може бути використана в якості бази для двох основних видів діяльності: поводження з радіоактивними матеріалами і розміщення об'єктів альтернативної енергетики.
Детальніше про стан справ на ЧАЕС читайте в інтерв'ю Олега Кильницького з гендиректором ЧАЕС Ігорем Грамоткіним "Поразка на Чорнобильській АЕС закінчилося, далі будемо тільки перемагати" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".
Нещодавно повідомлялося, що Німеччина виділить Україні додатково 19 млн євро для ліквідації наслідків Чорнобиля. Поряд з ФРН фінансову допомогу Україні надають 44 держави.
В кінці липня 2015 року на Чорнобильській АЕС з'єднали дві частини нового саркофага, яким до кінця 2017 року повинні накрити зруйнований енергоблок №4. Висота арки складає 110 метрів, довжина - 165 метрів, а арочний проліт становить 260 метрів. Через величезні розміри арка була побудована з двох частин.