Кабінет міністрів затвердив порядок перевезення анатомічних матеріалів людини. Відповідне розпорядження було прийнято на засіданні уряду 5 серпня по процедурі без обговорення.
Постанова має на меті врегулювати діяльність суб'єктів господарювання, які транспортують, ввозять анатомічні матеріали в Україні або вивозять їх за кордон.
Згідно з документом, право на транспортування анатомічних матеріалів отримають суб'єкти господарювання, які мають ліцензію на надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації, а також найнятих ними підрядників.
Також встановлено, що анатомічні матеріали людини у вигляді органів або їх частин, призначених для трансплантації, можуть вивозитися з країни або ввозитися в неї в рамках міжнародного співробітництва державним Координаційним центром трансплантації, згідно з обміном анатомічними матеріалами.
Як наголошується в пояснювальній записці до проекту постанови, в даний час питання перевезення анатомічних матеріалів в Україні не врегульовано, тоді як в країні, за даними Міністерства охорони здоров'я, щодня вмирає 9 осіб через відсутність системи трансплантації органів від померлих донорів. Це також змушує громадян проводити операції з трансплантації органів за кордоном.
Крім того, постановою врегульовано питання ввезення анатомічних матеріалів для практичної підготовки лікарів.
Як відзначають в прес-службі МОЗ, в 2019 році трансплантацію кісткового мозку за кордоном провели 62 українським дітям, а вже в цьому році можливість проводити такі операції з'явиться в Україні. Першу подібну операцію провели в дитячій лікарні "Охматдит", а прийнята сьогодні постанова регулює правила ввезення анатомічних матеріалів людини.
Як повідомлялося, в Україні 25 медустанов отримали ліцензії на трансплантацію органів. На фінансування трансплантації в Україні виділять 112 млн гривень.
У червні МОЗ створило окремий підрозділ для розвитку трансплантації в країні.
Єдину інформаційну систему з трансплантації в Україні в МОЗ планують запустити вже на початку 2021 року. У цій системі буде вся необхідна база про донорів і реципієнтів, тобто тих, хто потребує пересадки органів.