В уряді продовжують перехід до надання адресної соціальної допомоги. У четвер, 21 січня, Кабінет міністрів України скасував безкоштовне харчування для школярів 1-4 класів з малозабезпечених родин.
Згідно з рішенням Кабміну, тепер право на безкоштовне харчування в школах мають лише діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах, а також учні 1-4 класів з малозабезпечених сімей.
У рішенні Кабміну наголошується, що харчування решти школярів можуть фінансувати органи місцевого самоврядування з місцевих бюджетів.
Зазначимо, що згідно з рішенням уряду від 2 лютого 2011 року, безкоштовне харчування в школах надавалося дітям 1-4 класів незалежно від фінансового стану їхніх сімей.
Також Кабмін звільнив від плати за харчування дітей в дитячих садах як батьків, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї не перевищує рівня прожиткового мінімуму, так і батьків дітей з малозабезпечених сімей.
Відповідне рішення закріплене урядовою постановою №16 від 18 січня 2016 року "Про внесення змін до Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість".
Відзначимо, що впровадження необхідних згідно із меморандумом МВФ умов - монетизація пільг і перехід до надання адресної соціальної допомоги в Україні пов'язані з цілою низкою комплексних проблем.
Замість здорового й самодостатнього суспільства, де відбувається відтворення ресурсів і соціально-економічний підйом, уряд поспішно відтворює патерналістську модель у новій версії, яка потурає неробству і сірим олігархічним схемам.
Верифікація отримувачів субсидій у запропонованому урядом варіанті неможлива, а головне, критеріїв цієї верифікації досі немає. Про це пише в своїй статті "Субсидії: нова громадська змова" для ZN.UA економічний оглядач Юлія Самаєва.