ЗСУ вдалося збити російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50, заманивши його у пастку, вважає аналітик Тома Купер, додаючи, що це справа рук українських радарників та ракетників. У коментарі Forbes експерт наголосив, що кілька радарів, розташованих на території тимчасово анексованого Криму, могли бути виведені з ладу під час суботніх ударів Сил оборони, що дозволило придушити радіолокаційне покриття ворога, залишивши вцілілі ракетні батареї на півострові частково сліпими.
Йдеться насамперед про територію на півночі Криму, де місцевість може маскувати українські літаки, БпЛА і ракети.
"Російські командири зробили очевидну, але дурну річ. Вони наказали одному з літаків-радарів А-50У, які зазвичай літають далеко на півдні над Азовським морем, переміститися далі на північ, щоб розширити радіолокаційне покриття над більшою частиною Криму", - переповідає видання прогноз Купера.
Супутникові знімки вказують на те, що найбільш північний маршрут А-50 проходить над т.о. Бердянськом, який знаходиться в зоні ураження комплексів Patriot. Втім, для удару ЗСУ могли розгорнути й інший ЗРК - С-300.
"Можливо, що українці розгорнули пускову установку і радар, а також обладнання для енергопостачання одного з трьох своїх ЗРК PAC-2/3 ... у поєднанні з одним зі своїх радарів С-300", - робить припущення Купер. ЗМІ тим часом наголошує, що російські джерела вже повідомляти про те, що перед ураженням А-50 та Іл-22 було зафіксовано активацію раніше невідомої української батареї С-300.
Ймовірно, якраз тоді ця установка працювала в кооперації з Patriot. С-300 могла, наприклад, здійснити первісну підсвітку та провести по траєкторії цілі до розташованої неподалік прихованої батареї Patriot. Після цього американський ЗРК на кілька секунд міг ввімкнути свій радар.
"Досить довго, щоб отримати власні дані про цілевказівки, але занадто коротко, щоб росіяни змогли надійно засікти її випромінювання і оцінити як загрозу", - пояснює Купер, додавши, що закінчилося все вдалими пусками ракет.
Нагадаємо, 14 січня Сили оборони України збили над Азовським морем російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 та уразили повітряний пункт управління ворога Іл-22, якому, ймовірно, все ж вдалося долетіти до аеродрому в Анапі. У Defense Express вже порівняли ліквідацію літака ДРЛВ з написанням нової сторінки військової історії, адже це перший подібний випадок. До того ж у РФ мало таких бортів — три радянські літаки "на папері" і шість модернізованих А-50У. Один з них, до речі, був пошкоджений у Білорусі на початку 2023-го.