UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як юридичній особі отримати компенсацію за пошкоджене обстрілом майно: інфографіка

Питання доведеться вирішувати через суд. 

Якщо фізичні особи, майно яких пошкодилось або зруйнувалося внаслідок дій російської армії, можуть отримати грошову допомогу з держбюджету України, то юридичні особи можуть відшкодувати збитки через міжнародні суди або Реєстр пошкодженого майна, який створюється в Нідерландах, розповідає член Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC) Людмила Сімонова у статті «Що робити у разі, якщо вам прилетіло: поради фізичним і юридичним особам».  

Для оцінки як прямих збитків, так і упущеної вигоди юридичним особам необхідно підготувати всі документи щодо прав власності на довго- та короткострокові активи компанії, документи фінансової звітності з розшифровками та інші докази діяльності компанії.

Йдеться, зокрема, про генеральний план забудови, інвентаризаційні відомості, технічні паспорти, кошториси, фотофіксацію активів у поточному стані до пошкоджень, акти введення в експлуатацію, звіти про технічний стан активів, товарно-транспортні накладні, документи на придбання та будівництво активів тощо.

Крім отримання актів про пошкодження, пожежу, розмінування, екологію, юридичним особам необхідно скласти акти на залишки готової продукції, акти огляду та оцінки технічного стану та можливості відновлення активів, усунення пошкоджень. Усі ці документи складаються відповідними фахівцями та надаються оцінювачам, аби оцінити величину відшкодування. 

Для приватних юридичних осіб обстеження пошкоджень та оцінка розміру відшкодувань є платною послугою.

Після проведення оцінки інформація фіксується на сайті генерального прокурора та на спеціальному сайті для документування військових злочинів.

Читайте також: Економічні проблеми Китаю можуть підштовхнути Сі Цзіньпіна до відчайдушних дій – Reuters

З пакетом документів юридичні особи повинні звернутися до суду в Україні. Позитивне рішення суду в подальшому можна використати в міжнародних судах. Також передбачається, що ці документи вноситимуть до Реєстру знищеного та пошкодженого майна, який наразі створюється в Нідерландах.

«Утім, слід усвідомлювати, що процеси у міжнародних судах є дуже дорогими, а використання реєстру в Нідерландах може обійтися значно дешевше», – попередила Сімонова.

Також експерт пояснила, як звичайним громадянам зафіксувати російський «прильот» в приватний об’єкт нерухомості.