Після резонансного інтерв’ю з матір’ю дівчинки, загиблої під час ракетного удару по Вінниці, Комісія з журналістської етики розкритикувала медійників, які розмовляли з жінкою. Передусім, різке несхвалення викликало те, що тележурналісти зафіксували на камеру реакцію матері на звістку про смерть її дитини, паралельно демонструючи їй на смартфоні кадри із ще живою маленькою Лізою. Ось як ситуацію окреслюють у заяві КЖЕ:
“Комісія… вважає, що (медійне – ред.) висвітлення не повинно завдавати додаткового болю та страждань усім постраждалим внаслідок російської воєнної агресії, ретравмувати їх. В таких випадках пріоритетом є не зацікавленість аудиторії, а психологичний стан постраждалої людини”.
Нагадаємо, 16 липня фіксер італійського телеканалу RAI News 24 Антон Кудінов виклав у своїх соцмережах відеоінтерв’ю з мамою загиблої дівчинки, Іриною Дмитрієвою. Інтерв’ю в реанімаційному відділенні записувала кореспондентка цього телеканалу Лаура Танґерліні.
Танґерліні, яка провела розмову, після хвилі обвинувачень на свою адресу, зазначила: «У звинуваченнях щодо інтерв’ю з мамою маленької Лізи немає правди, — написала вона. — І матеріал, який вийшов в ефір, підтверджує це. Інтерв’ю були погоджені та проводилися з дозволу».
Журналістка додала, що її не стосується «будь-який контент, який опублікували треті особи».
Очевидно, що мама Лізи, Ірина Дмитрієва перебувала в складному як фізичному, так і психологічному стані. Та, судячи зі слів бабусі загиблої, Ірина сама повідомила їй про смерть дівчинки. Та згодом ймовірно витіснила це з пам’яті, розпитуючи у лікарів “Де моя Ліза?”
Кудінов зі свого боку зазначав, що метою цього інтерв’ю було привернення уваги світу до війни в Україні. Він також наполягав, що жінка сама виявила бажання розповісти свою історію і посилався на наявність у нього письмового дозволу від Дмитрієвої, Та на прохання показати підтвердження, відповів: «Я не збираюсь нікому показувати свою переписку».
Водночас родичі постраждалої заперечили, що давали згоду на інтерв’ю. А Кудінов уже видалив відео з потерпілою у лікарні, а тим, хто розкритикував його дії, порекомендував все ж «допомогти Ірині бути почутою».
Тим часом, «Засуджуючи сам факт інтерв’ю з постраждалою Іриною Дмитрієвою, спосіб, в який воно було зроблено, та небажання Лаури Танґерліні та Антона Кудінова визнати власну неетичну поведінку та вибачитися», Комісія закликала:
- Адміністрацію лікарні, де перебуває потерпіла, провести службове розслідування щодо тих, хто надавав дозвіл на допуск знімальної групи до постраждалої;
- Міністерство охорони здоров’я України разом із журналістською спільнотою виробити правила допуску журналістів у лікарні;
- Міжнародні журналістські організації засудити неетичну поведінку італійського телеканалу RAI News 24 та його працівників;
- Українську журналістську спільноту повернутися до теми надання прескарт для журналістів з метою чітко розмежувати професійних журналістів та блогерів.
Нагадаємо, 16 липня у Вінниці закінчили розбирати завали, тоді рятувальники дістали живими лише трьох людей.