Напередодні на провладному білоруському каналі ОНТ вийшло інтерв'ю з опозиційним журналістом Романом Протасевичем, затриманим в Мінську, в якому він «визнав провину» за статтею про організацію і підготовку дій, що порушують громадський порядок. Українські психологи відреагували на захоплення Протасевича і реакції в соцмережах на відео з ним у заяві «Індукування «зрадою», яка є в розпорядженні ZN.UA, пообіцявши, що не залишать цей і подібні злочини без професійної уваги і публічно даватимуть експертну оцінку з метою протидіяти деструктивному впливу на широкі маси.
«Поставте собі питання: навіщо захоплювати людину в заручники на очах у всього світу? Перерахуємо поширені версії, які можна зустріти під публікаціями в ЗМІ та мережі. Щоб показати свою силу? Неправильна відповідь. Це вторинна вигода, але не мотив. Щоб нейтралізувати незалежного журналіста? Неправильна відповідь. Жоден незалежний журналіст не може бути настільки впливовим, щоб заради його полону нехай і нелегітимний, проте формально все ще президент, вчинив акт тероризму. «Щоб іншим не кортіло». Це майже правильна відповідь в неправильному формулюванні», - йдеться в заяві.
За словами психологів, мета подібної дії - через Романа Протасевича вплинути на емоційний стан і поведінку кожного, хто ідентифікує себе як представника громадянського суспільства Білорусі або як людину, що поділяє таку позицію.
«Ми всі (ті, кому небайдужа доля Протасевича), є мішенями. Точніше - наші емоційні, ментальні та поведінкові реакції, які тепер визначатимуть подальший хід подій. Ми повинні були відчути нашу вразливість і повну безпорадність. Чим ми зайнялися як психологічним захистом, щоб уникнути цих нестерпних почуттів? Ми почали обговорювати і критикувати поведінку заручника. Замість того, щоб аналізувати природу власних реакцій і гібридні методи впливу на суспільну свідомість», - зазначено в заяві.
Психологи відзначили, що в обговорюваному інтерв'ю Протасевича те, що ми бачимо на екрані ідентичне відомим відео «Аль-Каїди» з відрізанням голів полоненим в прямому ефірі. Добре вивчений метод деморалізації і залякування цілих спільнот.
«Ми заявляємо, що не залишимо цей злочин і подібні до нього без професійної уваги і будемо публічно давати експертну оцінку з метою протидії деструктивному впливу на широкі маси», - заявили психологи.
З такою заявою виступили:
- психотерапевтиня груп, аналітикиня, очільниця ГО «Форпост» Олена Подолян;
- клінічна психологиня, фахівчиня з роботи із жертвами тортур Наталія Шапошник;
- соціальний психолог, експерт з інформаційних психологічних операцій Олег Покальчук.
Раніше телеканал ОНТ показав у своєму ефірі фільм про примусову посадку в Мінську літака Ryanair з опозиційним блогером і журналістом Романом Протасевичем на борту.
23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе мінування повітряного судна, в аеропорт стягнули пожежників і карети «швидкої допомоги». Пізніше стало відомо про те, що на борту літака перебував опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали разом з дівчиною Софією Сапегою. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.
Детальніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича і що слід робити Україні, читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів».