UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гроші на розвиток вищої освіти в Україні перекинули на боротьбу з ковід: які програми потрапили «під ніж»

Від фінансування освіти у пандемію залежатиме економічне відновлення у постпандемічний період.

Пандемія COVID-19 змусила країни переглянути фіскальну політику, зокрема знайти кошти на фінансування боротьби з поширенням і наслідками коронавірусної хвороби, перенаправивши їх із інших галузей, зокрема з освіти.

За даними Світового банку, фінансування освіти у країнах із середнім рівнем доходів, за підсумками 2020 року, зменшиться на 8–8,5%, у розрахунку на душу населення.

Від того, наскільки в нинішніх складних умовах країнам вдасться зберегти фінансування видатків, «дружніх» до економічного зростання (серед яких освітні), залежатиме економічне відновлення у постпандемічний період, наголошує науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України Наталія Назукова.

В Україні у бюджеті поточного року було заплановано низку програм державної підтримки. Однак задля фінансового наповнення Фонду боротьби з COVID-19 скасовано фінансування:

Недофінансовано й інші бюджетні програми, які стосуються науково-дослідної діяльності інститутів та університетів.

Крім того, на кінець вересня не виділено запланованих коштів за бюджетною програмою «Вища освіта, енергоефективність та сталий розвиток», яка передбачає фінансування енергоаудиту і санації університетських будівель, створення та укомплектування сучасним обладнанням лабораторій.

«Поточні тенденції фінансування вищої освіти в Україні унеможливлюють формування передумов для високих наукових показників університетів, що означає зниження обсягів державного фінансування і, зрештою, свідчить про відкочування назад у реформуванні фінансування вищої освіти. Такий стан фінансування розвитку ЗВО сьогодні означає відсутність наукових і освітньо-професійних передумов для економічного зростання завтра», - підсумовує авторка.

Читайте також: Вища освіта: на спеціальності, від яких залежить конкурентоспроможність держави, черга з кращих абітурієнтів не стоїть

Чи можна економити на освіті під час пандемії? Які програми розвитку вищої освіти вже закрито в Україні через зменшення фінансування і що буде, коли ця тенденція збережеться, розбиралася Наталія Назукова у статті «Скупий платить двічі» для читачів ZN.UA.