Через підрив окупантами Каховської ГЕС, в Україні фіксуються масштабні підтоплення та осушення великих територій. Це може спричинити ризик масового захворювання гострими кишковими інфекціями (ГКІ). Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як убезпечити себе від цих хвороб.
Як відбувається зараження кишковими інфекціями
У ЦГЗ зазначили, що факторами передачі збудників інфекції служать:
- забруднена вода;
- інфіковані харчові продукти;
- брудні руки і предмети побуту;
- комахи, що забруднюють харчові продукти.
«Збудники гострих кишкових інфекцій проникають в організм через рот людини і активно розмножуються в шлунково-кишковому тракті, викликаючи прояви хвороби. Виділяючись з кишківника хворого, вони потрапляють в зовнішнє середовище: у ґрунт, воду, їжу, на предмети домашнього ужитку», – йдеться у повідомленні.
У теплу пору створюються сприятливі умови і для збереження збудників кишкових інфекцій у зовнішньому середовищі, і для їх розмноження у воді, харчових продуктах.
«Руйнування Каховської ГЕС, масштабні затоплення та осушення великих територій, мор риби, відсутність якісної питної води та інші наслідки несуть за собою загрози масового поширення ГКІ», – пояснили фахівці.
Як розпізнати хворобу
У ЦГЗ пояснили, що збудники гострих кишкових захворювань, їх токсини вражають не тільки шлунково-кишковий тракт, але і центральну нервову систему.
У більшості хворих підвищується температура тіла, порушується діяльність шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, часто уражаються печінка, селезінка та інші внутрішні органи.
Ознаки цих захворювань можуть відрізнятися: якщо для дизентерії, наприклад, більш характерний пронос, то для черевного тифу – висока температура.
Як запобігти зараженню гострими кишковими інфекціями
Для цього необхідно дотримуватися наступних правил:
- для пиття використовувати тільки кип'ячену воду;
- не вживати воду з випадкових вододжерел, водопроводу, призначеного для технічних цілей, колодязів та неглибоких свердловин;
- воду для приготування їжі і господарських потреб брати тільки з перевірених вододжерел;
- кип'ятити або дезінфікувати іншим способом воду, яка використовується для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду з джерел, якість води в яких невідома;
- обов'язково кип'ятити молоко (як сире, так і пастеризоване фляжне);
- ретельно мити (можна з використанням щітки та господарського мила) у проточній воді овочі, обдавати окропом;
- для оброблення різних видів продуктів використовувати різні дошки;
- не вживати в їжу продукти, якість яких викликає сумнів;
- суворо дотримуватися термінів вживання та умов зберігання продуктів;
- всі харчові продукти вкривати від комах, харчові відходи тримати в контейнерах з кришкою, знищувати мух;
- ретельно мити руки з милом, особливо перед приготуванням та вживанням їжі, після повернення з вулиці, користування туалетом, забруднення, при неможливості цього – використовувати засоби дезінфекції, вологі дезінфікуючи серветки.
У ЦГЗ підкреслили, що при болях у животі, блювоті, проносі, підвищенні температури тіла та інших патологічних проявах необхідно негайно звертайтеся до лікаря та не займатися самолікуванням.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!