UA / RU
Підтримати ZN.ua

Харкову не загрожує сепаратизм, але він все ще в небезпеці – The Economist

Видання пише, що майбутнє Харкова під загрозою через велику кількість прихильників старої влади і економічну невизначеність.

В лютому минулого року, коли екс-президент Віктор Янукович втік з України, Харків став одним з міст, в якому підняли російські прапори. А біля пам'ятника Володимиру Леніну проросійські активісти билися з прихильниками Майдану. З'явилися навіть розмови про "Харківську народну республіку". Але якщо вогонь сепаратизму розгорівся у Донецьку і Луганську, то в Харкові цього не сталося.

Українські націоналісти повалили пам'ятник Леніну, лишивши від нього лише черевики. А командир батальйону Національної гвардії "Харків-1" Сергій Янголенко каже, що дні, коли Харкову загрожував сепаратизм, минули. Хоча це ще не означає, що місто в повній безпеці. Про це сьогодні пише видання The Economist, нагадуючи, що російський кордон розташований лише за 40 кілометрів від Харкова.

В Україні кажуть, що Росія не лишає в спокої місто. Тут постійно відбуваються терористичні атаки, а ватажок проросійських терористів у Донецьку Олександр Захарченко заявив, що "прихильники" в місті "чекають визволителів".

"Багато хто в Харкові виступають за зміцнення зв'язків з Росією, але мало хто підтримує сепаратизм. Про це говорить лідер проросійської робітничої партії Павло Тищенко. Жорстока війна в Донбасі розвіяла будь-які ілюзії про можливість відділитися від України мирно. Місцеві служби безпеки арештували тут більше 700 проросійських агентів. Група, яка називає себе "Харківські партизани", базується в прикордонному Білгороді і має відношення до організації нещодавніх вибухів", - йдеться в статті.

Також видання нагадує про політичну боротьбу в місті між урядом в Києві і місцевим мером Генадієм Кернесом, який під час Майдану намагався грати за обидва табори. З одного боку він наполягає, що Харків українське місто, а з іншого відмовляється називати Росію агресором. В цей же час, Генеральна прокуратура порушила проти Кернеса кримінальну справу, запідозривши його у причетності до викраденні і катуванні активістів Майдану.

Попри це, мер Харкова збирається балотуватися на свою посаду восени і, на думку оглядача, він отримає прихильність тих виборців, які прагнуть зберегти стабільність.

"Якщо він програє, це може похитнути крихку безпеку в місті", - йдеться в статті.

Але найбільшим викликом для Харкова залишається питання економіки. Український письменник і активіст з Харкова Сергій Жадан каже, що фінансова нестабільність лякає його земляків більше, ніж терористи. На відміну від інших регіонів України, виробництво в Харкові тісно пов'язане з російським ринком. В Росії харківська продукція, попри невисоку якість, може конкурувати завдяки низькій ціні. Аби перелаштуватися на ринок Євросоюзу, місту знадобляться великі суми інвестицій, притоку яких заважає війна в сусідній області.

Економічний біль України грає на руку проросійським політичним силам. "Партія регіонів" Віктора Януковича і її виборці не зникли за один день. Тепер колишня правляча партія називається "Опозиційний блок" і входить в парламент завдяки, зокрема, Харківській області.

Видання пише, що партії прем'єра Арсенія Яценюка і президента Петра Порошенка не здобули тут великої прихильності.

"Але більшість виборців досі не визначилися. Тож майбутнє міста залишається теж не визначене", - йдеться в статті.

Раніше повідомлялося, що лідер харківського угруповання сепаратистів "Оплот" Жилін фінансував "ДНР" і "ЛНР" через харківські фірми. Гроші перераховувалися в Росію, після чого готівка доставлялися з Ростовської області бойовикам угруповань "ДНР" і "ЛНР". Тим часом, результативність російської пропаганди в Харківськійі Одеській областях стурбувала соціологів. Згідно з результатами соцопитування, середнє значення індексу результативності російської пропаганди (РРП) по Україні дорівнює 26.

Найбільш низький рівень схильності російській пропаганді в Західному регіоні (індекс РРП =12) і в Центральному регіоні (РРП =19). Набагато вище значення індексу в Південному регіоні (32). У Східному регіоні значення індексу в 4 рази вище, ніж у Західному та становить 48 пунктів.