Переважна кількість українців вважають, що найбільшою мірою мирний процес залежить від української влади, твердо вірять в те, що їй вдасться досягти миру в Донбасі, навіть менше чверті респондентів - 24%, пише оглядач ZN.UA Тетяна Силіна статті "Щоб у нас все було, і нам за це нічого не було".
Лише третина опитаних вважає, що українська влада швидше за все зможе досягти миру в Донбасі. Переконаних песимістів виявилося 17%, сильно сумніваються - майже п'ята частина (19%) (і на Сході таких більше, ніж в інших регіонах країни).
"Мало оптимізму у наших співвітчизників і щодо врегулювання в Донбасі на українських умовах: лише 14% вірять у таку можливість (рис. 3). Ще 28% відповіли "скоріше так, але потрібні певні компроміси". 43% українців або взагалі не вірять у врегулювання на умовах, запропонованих українською владою (22%), або вважають, що це скоріше неможливо, так як "доведеться йти на великі поступки" (21%). Песимістів в цьому питанні виявилося найбільше серед киян та жителів Сходу", - пише журналістка.
Наголошується, що саме респонденти з Києва (41%) і Східного регіону (38%) з приєднаними до них "сіверянами" (39%) частіше за інших українців вважають, що необхідно намагатися повернути окуповані території Донбасу "як можна швидше при будь-яких умовах".
Загалом же, по Україні цей показник - 33%, тобто третина населення країни (рис. 4). Ще 22% респондентів відзначили, що треба поспішати з поверненням Донбасу, але при цьому необхідно "виключити серйозні поступки Росії і вибирати зручний для нас час". Таким чином, 55% наших співвітчизників - за якнайшвидше повернення непідконтрольних територій у лоно України. І лише чверть населення вважає, що, перш ніж повертати ОРДЛО, "насамперед необхідно зміцнити Україну". Переконаних, що конфлікт необхідно заморозити на досить тривалий час, зовсім мало - 9%.
Детальніше про те, як українське суспільство бачить повернення Донбасу, читайте в статті Тетяни Силіної для ZN.UA "Щоб у нас все було і нам за це нічого не було".
Дослідження "Оцінка соціально-політичних настроїв населення України - лютий 2020" підтверджує суперечливість переконань громадян України щодо Донбасу.
Соціологічне опитування було проведене компанією "Нью Імідж Маркетинг Груп" на замовлення Українського інституту майбутнього 13–23 лютого 2020 року. Частиною цього проєкту, який охоплює всю Україну (крім окупованих територій Донецької та Луганської областей і АР Крим), була, зокрема, й оцінка деяких аспектів встановлення миру в Донбасі. Опитування проводилося face-to-face за структурованою анкетою на планшеті на базі додатку "Лемур" у домогосподарствах респондентів. Вибірка становила 2410 осіб і представляє доросле населення України (18 років і старші). Статистична погрішність не перевищує 2,05%.