Захоплення українського Криму "зеленими чоловічками" можна було уникнути, як це було зроблено в 1994 році. Про це розповів в інтерв'ю журналіст і телеведучий Дмитро Гордон.
Він припустив, що опір "ввічливим" людям, коли вони з'явилися в Криму в 2014 році, не чинився через три ймовірні причини.
"Цьому є три причини: тотальна зрада з боку розміщених у Криму військ МВС і СБУ, які складалися в основному з кримчан. Друге: злочинний неспротив української влади. Тому що влади як такої не було, був перехідний період в Україні. І ті люди, які відповідали за владу, вони не чинили опір з причин, які історія опише", - припустив Гордон.
Журналіст розповів, що завдання для "зелених чоловічків" полягало в тому, щоб захопити парламент за добу або відступити. Українська влада могла провести захоплення невпізнаних людей як терористів, але не зробила цього.
"З перехопленних переговорів зелених чоловічків, які з'явилися в Криму, керівництво РФ ставило завдання так: за добу треба вирішити питання з заволодінням парламентом, якщо не вийде - назад. Про це мені розповів на той момент голова ради міністрів Криму, а до цього міністр МВС Антон Могильов. Якби в цей час українська влада надіслала туди групу "Альфа" або військові формування, в умовах коли люди без розпізнавальних знаків з'явилися на території суверенної держави, хіба це не тероризм? Тероризм. Надіслати війська, захопити цих людей, запропонувати здатися, якщо не здаються в полон - знищити. Українська влада цього не зробила з трьох можливих причин. Перша - слабкість влади, друга - страх, третя - зв'язок з РФ", - підсумував Гордон.
Журналіст нагадав, що в Криму в 1994 році все було готове до захоплення влади.
"Російський громадянин Мєшков був президентом Криму. В 94 році в Криму все було готове до захоплення влади. Там з'явився козачий хор, і за нашими даними, тоді готувалося захоплення органів влади. Вночі група Альфа під керівництвом Марчука виїхала в Крим, зайняла всі приміщення, депутатів вивезли в Київ, вирішили з ними всі питання, а Мєшкова викинули за межі Криму".
Раніше Гордон озвучив головну умову для відновлення відносин з Росією.
На початку 2014 р. ніхто не міг уявити, що відбудеться в Криму. Сценарій захоплення півострова збройними силами РФ був лише одним із багатьох можливих, а в сценарій його анексії взагалі не вірилося. Однак сьогодні ми відзначаємо вже п'яту річницю цих сумних подій. Зрозуміло одне: російська окупація Криму - це надовго.
Детальніше про необхідність активізації зусиль щодо невизнання окупації Криму читайте в статті Максима Кононенка "П'ять років окупації Криму: в пошуках політики невизнання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна"