Генпрокуратура не зможе передати до суду матеріали кримінального провадження щодо організаторів вбивств учасників Евромайдана, поки Верховна Рада не внесе зміни до законодавства про заочне судочинство, повідомив начальник Управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.
"Скерування обвинувального акта до суду поки неможливе. Відповідно, поки воно не можливе, слідство триває, тривають слідчі дії, збір доказів у цьому кримінальному провадженні", - заявив Горбатюк у коментарі "УНН" у четвер, 14 лютого.
Він пояснив, що підозрювані переховуються від правосуддя на території РФ, і тому судовий процес маэ бути заочним. Згідно з чинним законодавством, обов'язковою умовою заочного судового слідства є оголошення підозрюваних у міжнародний розшук. Однак Інтерпол не оголошує засудженого за держзраду екс-президента Віктора Януковича і його спільників у міжнародний розшук, мотивуючи відмову можливими політичними мотивами кримінального переслідування.
"З початку діяльності ДБР припинили свою дію особливості застосування цієї так званої "заочки". Відповідно, зараз можливість процесу фактично заблоковано", - констатував Горбатюк.
За його словами, щоб розблокувати процес Верховна Рада маэ внести зміни до законодавства про заочне судочинство.
"Щоб документи у справі подали до суду, потрібно, щоб ознайомилися підозрювані і їхны захисники з матеріалами справи. Для того, щоб вони ознайомилися, потрібно, щоб прокурор оголосив про завершення досудового слідства і доручив слідчим надати ці матеріали для ознайомлення. Для того, щоб прокурор оголосив про закінчення, необхідно, щоб Верховна Рада внесла зміни до закону про заочне судочинство, так як ці організатори... знаходяться в розшуку і, відповідно, тоді можна буде завершувати процедуру", - пояснив прокурор.
На початку лютого генпрокурор Юрій Луценко заявив, що досудове слідство у справі про вбивства учасників Евромайдана завершено, і ГПУ готова передати матеріали до суду. Однак керівник Депаратмента спецрозслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк цю інформацію не підтвердив, повідомивши, що розслідування триває. Пізніше Луценко повідомив, що судовий процес, як і в справі про державну зраду Януковича, буде заочним, якщо Верховна Рада продовжить терміни дії процедури заочного засудження.
У грудні минулого року Юрій Луценко анонсував завершення на початку 2019 року чотирирічного розслідування розстрілів на Майдані, результати якого будуть представлені громадськості.
Раніше начальник Департаменту спецрозслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк повідомив про те, що наразі у справах про злочини проти Євромайдану повідомлено про підозру понад 350 особам, стосовно 230 направлені до суду обвинувальні акти, і є вже понад 35 вироків.
У той самий час, реальний термін позбавлення волі отримав лише один чоловік - так званий "тітушка", який засуджений до 4 років колонії.
Детальніше про ситуацію з розслідуванням злочинів проти Євромайдану читайте у статті Євгенії Закревської "Суд у справі Майдану", а такожі в інтерв'ю з головою Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергієм Горбатюком у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".