Патріарший екзарх всієї Білорус, митрополит Мінський і Заславський Павло закликав патріарха Константинопольського Варфоломія призупинити процес наділення автокефалії українській церкві. Про це він заявив на прес-конференції в п'ятницю в Мінську.
"Наша заява складена таким чином, щоб закликати і патріарха Варфоломія, і Синод Константинопольської церкви переосмислити прийняті рішення і зробити все можливе, щоб дезавуювати або відкликати, зупинити цей процес, який сьогодні приймає виразні форми церковного розколу всього світового православ'я", - сказав чолі БПЦ.
За його словами, розкол може стати найстрашнішою подією.
"Щоб отверезити гарячі голови, було прийнято рішення призупинити наше служіння з єпископатом Константинопольським, призупинити нашу участь у всіх заходах, де головують представники Константинополя", - заявив екзарх.
При цьому він зазначив, що "це ще не розрив", а "спроба звернутися до патріарха Варфоломія призупинити це діяння, що може призвести до розколу".
Нагадаємо, що 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні. Відмовилися підтримати звернення лише колишні "регіонали" з фракції "Опоблоку" і групи "Відродження".
31 серпня патріарх Константинопольський Варфоломій під час зустрічі з головою Російської православної церкви Кирилом довів до відома останнього, що Константинополь збирається надати автокефалію українській церкви. А вересневий Архієрейський Собор Константинопольської церкви підтвердив її право надавати автокефалію церквам без узгодження з іншими церквами.
У вересні Варфоломій направив до Киэва двох екзархів для підготовки до створення автокефальної церкви.
Синод Української православної церкви Московського Патріархату на засіданні 25 вересня поставив вимогу екзархам Константинопольського Патріархату архієпископу Данилу та єпископу Іларіону, щоб вони покинули "канонічну територію УПЦ".
У відповідь ієрарх Константинопольського патріархату архієпископ Тельмисский Іов (Геча) відповів, що в УПЦ МП немає ніяких прав для того, щоб висувати призначеним вищим Константинопольським патріархатом экзархам якісь вимоги, оскільки вона не є самостійною одиницею у веденні діалогу, а від її імені висловлюється РПЦ.
Детальніше про перспективи надання автокефалії УПЦ читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, так Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".