UA / RU
Підтримати ZN.ua

Gazeta Wyborcza взяла інтерв'ю у колишнього в'язня таємної тюрми СБУ

Чоловік розповів, що його схопили за те, що він не приховував своїх поглядів.

Правозахисники з організацій Human Rights Watch і Amnesty International заявляють, що в Україні існують таємні в'язниці, в яких катують людей.

Gazeta Wyborcza змогла поспілкуватися з колишнім в'язнем, який провів за таємними ґратами півтора року.

"Було темно. Хтось постукав у двері. Старший син сказав, що там міліція. Я подивився у вічко. Побачив міліцейські шапки. Я відкрив двері, а вони в цей момент якраз надягли балаклави. На формі не було жодних знаків. Документів не показали. Шукали зброю, а я мав лише легальну пневматичну. Вивели мене з дому і вивезли", - розповів польським журналам мешканець містечка Українськ Донецької області Микола Вакарук.

Його історія була опублікована у спільному звіті Human Rights Watch і Amnesty International, частина якого була присвячена тортурам по обидва боки війни в Донбасі. В першій публікації 21 липня правозахисники повідомили, що таємна в'язниця розташована в будівлі СБУ у Харкові і там утримують 16 людей. Їх звинуватили у сепаратизмі і збиралися обміняти на українських полонених військових, яких схопили проросійські терористи в Донбасі.

СБУ заперечила існування в Україні таємних в'язниць. В цей же час, генеральний військовий прокурор Анатолій Матіос пообіцяв провести розслідування в цій справі. У додатку до липневого звіту, який Human Rights Watch і Amnesty International опублікували в понеділок, було сказано, що 25 липня 6 в'язнів таємної в'язниці випустили на волю, а 2 серпня – відпустили ще 7. Правозахисникам вдалося поговорити з п'ятьма з них.

Двоє з них походять з Українська. Це шахтарське містечко в Донбасі з населенням 12 тисяч мешканців. Воно під українським контролем, але звідси до підконтрольного проросійським бойовикам Донецька всього 32 кілометри. Затриманий в грудні 2014 року Миколу Вакарука схопили через звинувачення у зв'язках з сепаратистами. Він, як і більшість чоловіків у місті, працював на шахті, але після нещасного випадку в 34 роки став пенсіонером.

Вкарук охоче розмовляє з журналістами, тому що вважає, що розголос зможе гарантувати йому безпеку. За його словами, його схопили, тому що він не приховував своїх поглядів.

"З однодумцями ми зустрічалися на алеї і вдома. Говорили про геополітичну ситуацію. Дехто з нас дивилися донецьке телебачення. Говорили про те, чи буде в нас війна. Про те, скільки зла робить українська армія проти свого народу. В цьому нічого не було протизаконного, але хтось на нас доніс", - сказав Вакарук польським журналістам.

9 грудня 2014 року його схопили і вивезли в сусіднє місто Покровськ, де, як він стверджує, його кілька годин катували.

"Посадили мене в крісло обличчям до спинки. Прикували одну руку до труби і били по плечах", - каже він.

Чоловіка звинуватили у передачі інформації бойовикам. Доказом був запис перехопленої телефонної розмови. На ній він розмовляв з терористами із загону "Мотороли".

"Ті хлопці вже давно виїхали в Донецьк. Я навіть не знав, що вони бойовики. Просто з ними розмовляв, жодного слова про війну", - запевняє колишній в'язень.

Згодом його перевезли до Краматорська, а потім до Харкова. Там його вже не били, але він каже, що чув, як катували інших. В Харкові був ув'язнений на території штабу СБУ. Коли його туди привезли, там вже було 13 людей, яких також схопили через обвинувачення в сепаратизмі. Всіх їх хотіли обміняти на українських полонених. Але бойовики здебільшого на це не погоджуються,оскільки схоплені і звинувачені в сепаратизмі в'язні для них не становлять жодної цінності.

В березні 2015 року у Вакарука почалося запалення нирки. Друге загострення сталося в березні і супроводжувалося температурою до 40 градусів. Його відвезли в лікарню і записали до лікаря під вигаданим прізвищем "Іванов". Колишній в'язень досі зберігає рентгенівські знімки з таким прізвищем. В лікарні його стерегли двоє охоронців.

"Пізніше лікар мені розповів, що в ході операції виявилося, що нирку неможна врятувати, тому було вирішено її видалити. За словами лікаря, спочатку мені її відбили, а пізніше, в Краматорську, коли тримали в холодній камері, вона була відморожена", - каже Вакарук.

Тільки 25 липня 2016 року його вивезли автомобілем з Харкова і випустили одночасно з кількома іншими людьми поблизу Дружківки. Представник СБУ Сергій Ткачук у відповідь на звіт правозахисників заперечив існування таємних в'язниць в Україні. В цей же час, голова СБУ Василь Грицак розпорядився ретельно перевірити інформацію Human Rights Watch і Amnesty International. Якщо вона підтвердиться, справу повинні передати прокуратурі. В СБУ пообіцяли тісну співпрацю з правозахисниками. Але в Human Rights Watch і Amnesty International кажуть, що зазвичай далі цих обіцянок справа не просувається.