UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Ядерні погрози Росії можуть бути натяком про застосування проти України іншої нищівної зброї

Ветеран американських сил спеціального призначення радить західним союзникам дати Москві зрозуміти, що це може стати причиною для НАТО застосувати статтю про спільну оборону.

Досі російські погрози щодопосилення війни проти України здебільшого інтерпретувалися як завуальовані натяки на застосування традиційної ядерної зброї. Але існує інший інструмент, який Владімір Путін може розглядати. Це удар тактичного електромагнітного імпульсу (EMP).

Про це в статті для Financial Times пише ветеран сил спеціального призначення Армії США Роджер Пардо-Мауер, який служив в Іраку і Афганістані, а також обіймав посаду заступника помічника міністра оборони США. Він пояснює, що EMP - це зброя, яка створює потужний імпульс енергії. Цей імпульс, у свою чергу, провокує коротке замикання в обладнанні, такому як комп’ютери, генератори, супутники, радіо, ресивери радирів і навіть світлофори. Застосування EMP може вивести з ладу військову і цивільну інфраструктуру України за мить. Країна залишиться без світла, тепла, зв’язку чи транспорту.

Пардо-Мауер зауважує, що російська пропаганда вже обговорювала перспективу застосування EMP. В ефірі одного телеканалів російський полковник демонстрував мапи і графіки, які нібито пояснювали, яким був би ефект, якщо влаштувати такий вибух над Балтійським морем.

«Цілком можливо, що Путін і його генерали попереджали нас про таку можливість, коли озвучували свої загадкові погрози вжити невизначених «військово-технічних заходів»», - припускає американський військовий.

На його думку, вибух тактичної ядерної зброї, швидше за все, був би неефективним проти армії України. Але використання такого озброєння для електромагнітної боротьби - це зовсім інша річ. Результатом такої атаки не буде поява хмари у формі гриба. Швидше над головою з’явиться «блакитна медуза, яка пульсує, після якої запанує тиша». І оскільки вибух відбудеться дуже високо, ніякого звуку, швидше за все, теж не буде.

Читайте також: Військове командування РФ усвідомлює малу користь та занадто високу ціну ядерного удару по Україні — ISW

«Відносно невелика ядерна EMP, яку запросто можна підняти на велику висоту за допомогою російської гіперзвукової ракети «Циркон», не знищить жодної будівлі і не вб’є нікого. Але вона може назавжди замкнути електроніку на тисячах квадратних кілометрів української території», - пояснив Пардо-Мауер.

Він додав, що майже вся техніка, яку країни НАТО передали Україні: системи зв’язку, GPS-навігатори і безпілотники, - залежні від електроніки якщо не в проведенні операцій, то в розгортанні, обслуговуванні і інтеграції. Електромагнітний імпульс може знищити до 90% супутників над зоною ураження за три місяці після вибуху. Втім, дуже вірогідно, що російські інформаційні операції на місцях теж зазнають впливу.

США і їхні союзники знають про загрози EMP. Більшість зразків західної військової техніки має певний вбудований захист від такої зброї. Але удар створить новий бойовий простір, який зведе нанівець перевагу західних інформаційних систем. І досі ніхто належним чином не обміркував цю можливість.

Пардо-Мауер наводить приклад, що в Херсоні тактичний удар EMP може вивести з ладу системи, які керують місцевими дамбами, може забити автостради і мости виведеними з ладу автомобілями. А цивільне населення може залишитися без продуктів і тепла. В разі успішного удару EMP, Україні доведеться взяти паузу, щоб поповнити свій зруйнований арсенал. Тим часом, Путін може відбудувати і озброїти свої сили, а також захопити нові безлюдні регіони, пішовши в наступ навесні.

«Найбільше непокоїть, що Росія і НАТО дуже по-різному підходять до такої зброї. Згідно з російською військовою доктриною, EMP належить до поля інформаційної, кібернетичної і електронної боротьби, а не ядерної. Це понижує планку і може зробити імпульс більш спокусливим варіантом для генералів Путіна, які опинилися в скрутному становищі», - пояснює автор.

Що ж робити? Пардо-Мауер радить, по-перше, попередити Росію, що навіть локалізований удар EMP по Україні переступить через ядерну червону лінію і спровокує колективну відповідь НАТО.

«Непередбачуваний побічний вплив на атмосферу Землі, довкілля, супутники і населення повинно стати вагомою причиною для порушення статті 5 про спільну оборону», - вважає американський військовий.

Читайте також: Ризик застосування Росією ядерної зброї залишається низьким — генсек НАТО

По-друге, Захід повинен допомогти українській армії підготуватися до такого сценарію. Удар EMP можна пережити. Пардо-Мауер радить провести навчання для військових України, в яких також взяли б участь представники цивільної влади. Українцям потрібно пояснити, як пережити таку атаку і пережити її наслідки, закупивши аналогові радіоприймачі, ліхтарики і батареї.

«Нарешті, ми повинні подумати про наші цілі. Якщо Путін справді розглядає можливість застосування тактичного EMP, тоді на кону не лише свобода України, а майбутнє війн загалом. Якщо ми піддамося ядерному шантажу Кремля, з’явиться ризик, що інші країни підуть його стопами. Китай і КНДР вже мають EPM можливості. Ситуація в Україні дає попереднє розуміння, яким невизначеним і більш небезпечним може бути майбутнє. Ми не можемо дозволити собі програти в цій битві», - наголошує американський військовий.