UA / RU
Підтримати ZN.ua

Forbes: Світ втомився співчувати Україні, але війна досі триває

Інші новини почали витісняти з ефірів репортажі про російську жорстокість в Україні, а організації й люди, які намагаються зібрати допомогу, кажуть, що пожертви повернулися до довоєнного рівня.

Марія Клімчак пригадує, що клієнти говорили, коли купували мініатюрні прапори України в перші дні російського вторгнення.

«Сьогодні всі ми українці», - пригадує вона їхні слова.

Клімачак працює куратором Українського народного музею в Чикаго. І після 24 лютого, коли Росія почала повномасштабне вторгнення, відвідувачів у музеї сильно побільшало. Однак, як пише Forbes, після більш ніж чотирьох місяців війни їхня кількість знову скоротилася на 40%.

Сьогодні на полицях багатьох крамниць можна побачити українські синьо-жовті прапори. Климчак боїться, що підтримка країни, в якій вона народилася, випаровується.

«Нам потрібно допомогти Україні негайно. Тому що завтра буде надто пізно», - каже вона.

Від двоповерхової будівлі музею, в якому працює українка, до цілої мережі доброчинних організацій по всьому світі - скрізь спостерігається падіння фінансової підтримки України. Якщо на початку війни люди в різних країнах демонстрували інтузіазм, намагаючись допомогти українцям, то тепер їхні настрої сповзли до незадовільного рівня. І це всього за чотири місяці. Прихильники України бояться, що російська неспровокована війна поступово вислизає з поля уваги світу. Люди, які в перші дні вторгнення, так завзято підтримували Україну, тепер відволіклися на низку інших подій у світі, переповненому новинами.

«Завжди десь відбувається щось нове, що шокує ще більше. І не лише в Україні, а й в самих США. У нас є внутрішній цикл новин, який може сильно захопити увагу, чи це втрата доступу до безпечних абортів, чи стрілянина в школах. Завжди щось відбувається», - сказала виконавчий директор організації «Лікарі без кордонів» Авріль Бенуа.

Читайте також: Експрем’єр Фінляндії застеріг, що влітку з’явиться втома від війни в Україні

Її організація зібрала 13 мільйонів доларів на допомогу для України. Однак, якщо в березні організація отримала пожертви від більш ніж 70 тисяч людей, то в травні їх було лише 21 тисяча. Благочинна організація з Південної Каліфорнії Direct Relief забезпечує медичну допомогу по всьому світі. В березні вона зібрала 80 тисяч пожертв від бізнесу і приватних осіб. В квітні рівень пожертв впав на 90%.

«Рівень приватних пожертв повернувся до норми», - сказав прес-секретар організації Тоні Морейн.

У Міжнародному Червоному Хресті теж визнали, що приплив коштів для України скоротився. Хоча в організації не назвали точних цифр. Але попри те, що гуманітарна допомога скорочується, військова підтримка зберігається. США цього тижня оголосили про відправку зброї Україні ще на мільярд доларів, збільшивши загальний розмір допомоги до 5 мільярдів. В 2021 році фонд Center of Disaster Philanthropy опублікував звіт, в якому йшлося про те, що після неочікуваної катастрофи готовність людей робити пожертви зазвичай зберігається від місяця до шести. І більшість грошей надходить від них у перші вісім тижнів після катастрофи.

У свою чергу, професор Університету Східної Англії Мартін Скотт зауважив, що не правильно оцінювати підтримку лише за кількістю пожертвуваних грошей. Люди, наприклад, приймають у себе біженців чи надають їм допомомогу безпосередньо. І це теж прояви підтримки, які важко кількістно оцінити.

Борщ, вареники і голубці теж можуть бути інструментом для вираження підтримки. Принаймні, так свою прихильність до України демонструють клієнти Дмитра Коваленка. Він втік від російського вторгнення на Донбасі ще в 2014 році. Сьогодні він керує невеликим рестораном української кухні «Стріча» в Нью-Йорку.

Читайте також: WP: На якому зараз етапі війна Росії проти України і чим вона закінчиться?

«Перші шість тижнів після початку вторгнення ми були перевантажені клієнтами. Було так багато підтримки. У нас ледве вистачало продуктів, щоб виконати замовлення», - сказав Коваленко.

У березні більше 400 клієнтів стояли в черзі перед «Стрічею». Зараз заклад відвідують максимум 200 людей і то у вихідні.

«Це нормально. Коли щось стається, люди намагаються продемонструвати свою підтримку. А потім вони повертаються до свого нормального життя», - сказав українець.