Щонайменше 12 громадян України не можуть вилетіти з аеропорту ім. Індіри Ганді в індійському Делі через ескалацію конфлікту у спірному Кашмірі, повідомив "УНІАН" директор Департаменту консульської служби МЗС України Сергій Погорельцев. Через загострення Індія та Пакістан закрили повітряний простір.
"Опинились там щонайменше 12 громадян України, серед яких є одна дитина. Може бути ця кількість більшою, до 20-ти, тому що, можливо, не всі нині там, в аеропорту, знаходяться. Хтось може знаходитися поза його межами", - розповів журналістам Погорельцев.
Українці мали летіти рейсом Делі-Астана. Нині в аеропорту перебувають консул та двоє співробітників посольства України в Делі, які займаються вирішенням питань, зокрема, пов'язаних із поверненням українців додому.
"Український консул також перебуває в аеропорту, вирішує питання перебронювання квитків, щоб відправити людей якомога швидше. Частина людей буде відправлена післязавтра точно, а якщо вдасться, можливо, й раніше", - повідомляє "Укрінформ" із посиланням на директора Департаменту консульської служби.
Паралельно вирішується питання розміщення людей, щоб вони мали де жити та переночувати до вильоту з Індії. "До вильоту всіх наших співвітчизників розмістять в готелях, їм буде надано максимальне сприяння, зокрема, вирішено питання з харчуванням і забезпеченням всім необхідним", - підкреслив Погорельцев.
Водночас Україна продовжує уважно стежити за розвитком подій у Кашмірі і повідомленнями, які надходять з Нью-Делі та Ісламабада.
"Послам України в Індії та Пакистані доручено здійснювати постійний моніторинг ситуації і невідкладно інформувати МЗС України. Вважаємо, що Індія і Пакистан мають вирішувати усі суперечності шляхом саме мирних двосторонніх перемовин на основі положень Сімлуцької угоди", - зазначила на брифінгу речниця МЗС України Катерина Зеленко.
26 лютого пакистанські ВПС заявили, що збили два індійських літаки у повітряному просторі Пакистану. Індія, своєю чергою, підтвердила втрату одного винищувача і заявила про знищення пакистанського бойового літака. Авіаудари ВПС Індії стали першими з 1971 року, обидві країни володіють ядерним потенціалом. У Міністерстві закордонних справ Індії заявили, що наліт став відповіддю на "небажання влади Пакистану розібратися з терористичною загрозою на своїй території".
Індія і Пакистан претендують на розділену територію Кашміру. Повстанці борються з індійським контролем з 1989 року. Розділ Кашміру не закріплено офіційними угодами про кордони. Регіон на індійську та пакистанську частини розділяє лінія контролю, яка не має юридичної сили. Частину території Кашміру Пакистан передав Китаю у 1963 році. Попри те, що Кашмір населений переважно мусульманським населенням, влада регіону у 1947 році прийняла рішення про його приєднання до Індії, що Пакистан не визнав. Це спровокувало конфлікт між двома державами, який призвів до встановлення в 1949 році лінії припинення вогню, яка розділила регіон. Відтоді радикальна частина мусульманського населення, що залишилася в індійській частині регіону, веде збройну боротьбу за приєднання до Пакистану.
Докладніше про конфлікт у Кашмірі читайте в матеріалі Михайла Соколовського "Півстоліття на грані війни" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".