UA / RU
Підтримати ZN.ua

Електронний облік військовозобов’язаних: як він буде проходити

Юристи пояснили нововведення.

Через повномасштабне військове вторгнення РФ в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Новий порядок військового обліку, який ухвалив Кабмін, передбачає його ведення через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Реєстр). Юристи компанії Eterna Law прокоментували виданню Forbes нововведення щодо електронного військового обліку.

Експерти зазначили, що саме в цьому реєстрі роблять первинний запис чи актуалізують дані про призовників, військовозобовʼязаних чи резервістів. Порядок передбачає взаємодію між Реєстром та іншими державними базами даних. Таким чином, за наявності необхідні нові дані автоматично потраплятимуть до Реєстру.

Водночас якщо такі дані ще не включено до Реєстру, то призовник, військовозобовʼязаний або резервіст може за власним бажанням подати відомості для включення до нього. Це можна буде зробити під час формування декларації про місце проживання з використанням засобів порталу «Дія» за умови запровадження відповідної інформаційної взаємодії.

Читайте також: У Міноборони України відповіли, чи потрібна зараз масова мобілізація

«Терміни початку роботи такого функціоналу «Дії» не деталізується. Порядком водночас вказано лише, що Міноборони України має визначити і встановити «механізм та вимоги до технічного опису сервісу електронної інформаційної взаємодії між порталом «Дія» та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобовʼязаних та резервістів», – роз’яснили експерти.

За словами фахівців, такі зміни викликають занепокоєння.

«Такий функціонал справді має потенціал якісно оптимізувати процес. Водночас, в ньому є й зворотній бік. На даний момент, судовою гілкою влади успішно використовується механізм додаткового повідомлення учасників судового процесу через застосунок «Дія». Таким чином, виникає питання: якщо наразі йдеться про законне сповіщення відповідних органів військового обліку через застосунок в телефоні, то чи не буде наступним кроком зворотнє сповіщення від органів військового обліку за аналогією», – йдеться у повідомленні.

Експерти застерегли, що нововведення електронного обліку військовозобов’язаних можуть мати такі ризики:

Юристи зазначили, що мова про Е-повістки не йде, оскільки у Мінцифри запевнили, що «у їхньому плані поки немає таких завдань», а можливість електронних повісток розглядається лише як засіб додаткового інформування паралельно із паперовим.

Нагадаємо, що в Україні багато чоловіків і жінок йдуть добровольцями до армії, щоб захищати свою країну. Так, було затверджено порядок, за яким добровольці можуть отримати статус учасника бойових дій.