UA / RU
Підтримати ZN.ua

Електронне управління вчить українців боротися з корупцією, але не може стати панацеєю він неї

Багато з сервісів, створених останнім часом, пов'язані з переходом на електронне управління.

У післямайданний період звичайні українці відкрили безліч різних проектів, покликаних боротися з корупцією. Зокрема, багато з них пов'язані з переходом на електронне управління.

А це означає, що в українців з'явиться можливість стежити за витрачанням державних коштів, отримувати послуги максимально віддалено від чиновників, самим долучатися до державних справ і, отже, ефективніше протистояти корупції в державному управлінні, йдеться у статті Віктора Тарана для DT.UA.

У той же час, українцям потрібно працювати над тим, щоб електронні сервіси, розроблені як засіб подолання корупції в Україні, не стали новим корупційним вантажем, йдеться в статті.

Як зазначає автор, cистема державних закупівель Prozorro - мабуть, найвідоміша реформа українського уряду. Головна її мета - побудувати в Україні сучасну, ефективну і прозору систему державних закупівель, що дасть змогу максимально викорінити корупцію з держзакупівель і, завдяки переходу на електронний документообіг та повну звітність про всі державні закупівлі, забезпечити прозорість тендерного процесу.

"Річний обсяг держзакупівель в Україні становить близько 250 млрд грн. Усі без винятку держпідприємства й держоргани для забезпечення своєї діяльності закуповують товари і послуги. Для цього вони зобов'язані провести тендер з участю кількох постачальників, які на засадах відкритої конкуренції запропонують державі вигідну ціну. Але пересічному постачальникові дізнатися про тендер і отримати запрошення на нього доволі складно. До того ж ціна часто визначається не відкритою конкуренцією, а змовою кількох осіб. Крім того, через складність і зарегульованість паперових процедур малий і середній бізнес відмовляється від участі в держторгах. Система Prozorro покликана змінити ситуацію", - йдеться в статті.

Портал E-data - ще одна електронна ініціатива уряду. Сайт було запущено після ухвалення Закону України "Про відкритість використання публічних коштів", який розробили громадські експерти. Це антикорупційний закон, що дозволяє слідкувати за всіма витратами з державного та місцевих бюджетів, державних і комунальних підприємств, інших розпорядників публічних коштів у режимі онлайн на спеціально створеному веб-сайті. Портал E-data розпочав свою роботу 15 вересня 2015 р.

"Відкритий бюджет" - це спеціальний портал, який розробили фахівці Центру політичних студій та аналітики. Завдяки його механізму будь-яка державна установа має можливість зробити зручну й зрозумілу візуалізацію своєї бюджетної інформації. Інфографіки можна скачувати і використовувати при написанні звітів та релізів на офіційних сайтах. А найважливіше, що тепер кожен громадянин може через зрозумілу схему ознайомитися з основними бюджетними показниками свого міста чи області.

У 2015 р. на "Відкритому бюджеті" зареєструвалося 47 місцевих рад, з них 11 завантажили бюджетні документи в систему і розмістили модулі на своїх сайтах. Тепер модулі "Відкритого бюджету" можна знайти на сайтах Львівської, Вінницької, Херсонської, Черкаської, Тернопільської та Івано-Франківської міських рад, Львівської обласної ради та низки малих міст.

На порталі iGov, який розробили громадські активісти та ІТ-волонтери, зібрано послуги, що їх державні органи України надають громадянам та бізнесу. Частина послуг уже надається через Інтернет, а інша все ще очікує на впровадження в електронній формі. Ідея створення такого порталу полягає в тому, щоб, перевівши надання всіх послуг у режим онлайн, підвищити ефективність держапарату і комфорт громадян.

"Проте наголосимо: лише реальні кроки, а не декларування на папері можуть щось змінити. Згадаймо, як протягом попередніх років влада вже намагалася створити електронне урядування. Щороку на нього виділялося по кілька десятків мільйонів гривень, але зрушень так і не відбулося. А гроші, звісно, витратили. Є й інша небезпека: утримувати електронні сервіси буде надзвичайно важким тягарем для бюджету України. Поки що вони працюють, бо розробляються і підтримуються коштом громадських активістів та іноземних донорів, але надалі їх передадуть у власність держави, яка повинна буде платити за якісне функціонування сервісів. У подібну інституційну пастку свого часу потрапила Грузія, і ми не маємо повторити її помилок. А для цього потрібно працювати над тим, щоб електронні сервіси, розроблені як засіб подолання корупції в Україні, не стали новим корупційним тягарем", - йдеться в статті.

Детальніше про електронні сервиси читайте у статті Віктора Тарана "ТОП-5 електронних ініціатив, які змінять Україну" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".