Київ готується до однієї із найскладніших зим. Тримати удар на побутовому рівні, у короткостроковій перспективі, місто вже навчилося. А як справи із забезпеченням живучості критичної інфраструктури у разі тривалого блекауту?
Про це пише директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко у статті «Блекаут – як вижити у великому місті?».
На побутовому рівні бізнес поки працює на генераторах і акумуляторах. Однак усі вони дають лише тимчасовий ефект – до наступного включення електроенергії. До того ж коштують недешево, ціни на малопотужні агрегати стартують від 40–50 тисяч грн, а пара годин роботи генератора обійдеться ще в100–200 грн за пальне.
Що ж до забезпечення життєдіяльності міста, то тут передусім планується встановити генератори на 111 бюветних комплексах, які забезпечать киян питною водою в разі припинення її централізованого постачання.
Всі медичні заклади столиці вже забезпечені аварійними генераторами, й зараз розглядається питання про надання їм резервних генераторів. Воду також підвозитимуть, для чого закуплено відповідні ємності.
Міська влада у співпраці з бізнесом склала перелік торговельних мереж, ринків, магазинів, аптек, ТРЦ, які продовжать працювати у разі зникнення електрики.
Також міськрада ухвалила програму компенсації з міського бюджету 50% вартості генераторів, які придбають для себе ОСББ і ЖБК, але не більш як 50 тисяч грн. Оскільки потужні генератори на 7–9 кВт коштують від 100 тисяч грн, організовані співвласники багатоповерхівок зможуть забезпечити себе джерелом підзарядки гаджетів, а можливо, й певним освітленням.
«Усі ці заходи, будемо сподіватися, не дозволять ворогу загнати Київ у глуху темряву й дадуть можливість жителям протриматися певний час, поки ситуація з електрикою не стабілізується», - підсумовує автор.
Олександр Сергієнко пояснює, що у разі падіння системи електропостачання Києва можливий повний параліч усіх систем життєзабезпечення міста. Без електрики не працюватимуть системи централізованого тепло- і водопостачання, каналізація. Це і є те, що насправді слід називати блекаутом.