UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт про "рецепт" вирішення бурштинової проблеми: "Створити альтернативу, а вже потім бити по руках"

По-справжньому закручувати гайки в цій сфері можна лише після реалізації підготовчих кроків, вважає експерт.

Легалізацію видобутку бурштину в Україні необхідно супроводити необхідним пакетом інших заходів, які зроблять нелегальний видобуток небезпечною і нерентабельною справою.

Про це пише в своїй статті для DT.UA Іван Валюшко, експерт Національного інституту стратегічних досліджень.

На його думку, легалізація буде пострілом у "молоко", якщо залишиться автономним і єдиним кроком.

Читайте також: Без закону про видобуток бурштину репресивні заходи тільки консервують проблему - думка

Як пише Валюшко, рецепт бурштинового прориву простий, хоча і схематичний:

1. Оскільки видобування бурштину з державної точки зору нерентабельне, віддамо цю невдячну справу в приватні руки різного способу механізації і масштабу застосування.

2. Скупка видобутого сирцю - справа виключно державна. З цією метою в населених пунктах, розташованих у багатих на поклади районах, відкриваються ДЕРЖАВНІ пункти прийому: 5, 10, 500, скільки завгодно, щоб реагувати на пропозицію. Можна навіть мобільні пункти прийому запустити - поліщукам не звикати, влітку так приймають чорниці.

3. Ставку варто визначити окремо, але фіксовану для всіх пунктів. Суто регламентна робота з визначення вартості кожної фракції, відсіювання браку і подібних технічних деталей цілком підйомна для фахівців. Ціна прийому не повинна ні ображати копача, ні заводити скупника в "мінус". Теж завдання для фахівців.

4. Вивезення бурштину-сирцю за кордон - під суворим обмеженням, якщо не під забороною. На міжнародний ринок він виходить виключно після додавання вартості у вигляді готових виробів. Виняток може становити лише електротехнічна та медична галузі, де потрібен саме камінь, а не намисто чи картина. Проте такий експорт має здійснюватися виключно на основі прямих і прозорих контрактів, із зазначенням вартості та обсягів постачання. У перспективі варто зайнятися освоєнням нових технологій і переробкою бурштину в Україні.

5. І лише після реалізації всіх цих підготовчих кроків можна по-справжньому закручувати гайки: від конфіскацій до в'язниці. Створити альтернативу, а вже потім бити по руках.

"Варто розуміти, що бурштину під землею не більшає, а його видобуток назавжди залишиться питанням державного значення. Можна спустити всіх собак і перевести всі стрілки на органи місцевого самоврядування, які в умовах децентралізації отримали широкий набір повноважень, але відповідальність держави, центру від цього не зменшиться", - йдеться в статті.

На думку експерта, створення комунальних підприємств на базі обласних рад або територіальних громад, запуск в роботу старательських артілей, установа бірж бурштину та інші новації можуть не спрацювати, але це буде свідоме рішення держави.

"Понад 15 років вона зволікала, дозволяючи окремим своїм синам заробляти мільйони замість того, щоб заробити їх самій. Час продемонструвати банальну небайдужість, якщо не бажання навести лад", - зазначив Валюшко.

За різними оцінками, в Україні нелегально видобувають від 120 до 300 тонн бурштину на рік. Обсяг тіньового ринку становить 200-300 млн доларів.

Активісти руху "Автомайдан" опублікували в Мережі фотографії і відео з безпілотника нелегального видобутку бурштину в селі Кухитська Воля на кордоні Рівненської та Волинської областей. На околицях села видобуток бурштину ведеться у величезних масштабах.

Детальніше про проблему видобутку бурштину в Україні читайте у статті "Україна vs бурштин: хто кого?" Івана Валюшка у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".