UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт пояснив, чому фінансова автономія ЗВО залишається примарною

За словами Михайла Вінницького, при впровадженні фінансової автономії, закладам, серед іншого, доведеться змінювати свої управлінські структури.

Заклади вищої освіти не готові брати на себе відповідальність, тому їх фінансова автономія, передбачена реформою, залишається примарною. Про це пише Михайло Вінницький у статті «Вища освіта в Україні: якісні знання, але без ерудиції» для ZN.UA. 

«Перспектива запровадження фінансової автономії залишається примарною в першу чергу через неготовність самих закладів брати на себе відповідальність. Право самостійно визначати рівень зарплат науково-педагогічних працівників не сумісне із прив’язкою до тарифної сітки, а отже й не сумісне із «захистом», який надає правово-організаційна форма «бюджетна установа», – зазначив автор.

За словами Вінницького, якщо фінансову автономію впроваджувати, закладам доведеться змінювати свої управлінські структури, децентралізувати відповідальність. А цього, напевно, захочуть не всі. І  не кожен, хто ризикне – виживе.

«Очевидно, що майже десять років після досягнення освітянською спільнотою консенсусу, щодо ідеї університетської автономії, її реалізація залишається проблемною. Але ринкові механізми невпинно працюють. Хоч-не-хоч, закладам вищої освіти прийдеться шукати власну нішу, на яку є запит від абітурієнта та/або роботодавця», – додав Вінницький.

Читайте також: Як проходитиме вступна кампанія-2022: Міносвіти опублікувало пояснення

Автор також зазначив, що рівень знань українських студентів вищий, ніж у їхніх однолітків на Заході. Але якість освіти, яку дають наші університети, все одно має бути кращою. Він пояснив, що вища освіта має формувати ерудовану особистість