UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Нинішня форма земельних відносин вигідна тільки користувачам землями – орендарям

Роками законодавці в Україні приймали рішення на користь орендарів на шкоду справжнім власникам землі.

Земельні протистояння під парламентом демонструють, що простого вирішення питання не буде. Вся справа в тому, що роками в Україні складалася система земельних відносин, вигідна в першу чергу не селянам, які є власниками землі, а орендарям. Про це пише Роман Головін у своєму матеріалі для DT.UA.

"Фактично всі землі сільськогосподарського призначення, власниками яких є селяни, колишні колгоспники та їх спадкоємці, перебувають у користуванні інших осіб згідно з договорами оренди чи емфітевзису. Користувальна форма земельних відносин вигідна тільки користувачам земель - орендаторам. Вона породила аграрних олігархів від сільського масштабу до світового, залишивши мільйони українців-селян за межею бідності, а головне, без доступу до належної їм землі", – вказує експерт.

При цьому попередні законодавці робили все, щоб відмежувати селянина від землі на догоду орендарям, не даючи йому "вирватися з обіймів орендаря", пише автор. Така ситуація, за його словами, продовжується і зараз, тому реалізована земельна реформа повинна вирішити у першу чергу це питання.

Остання в 2019 році пленарний тиждень Верховної Ради почалася з мітингів під її стінами. У вівторок, 17 грудня, біля українського парламенту проходили відразу чотири акції протесту, одна з яких переросла в зіткнення з поліцією.

Мітинг проти ринку землі організували "Свобода", "Батьківщина", "Аграрна партія" і "Національний корпус". За даними поліції, в акціях брали участь 1,5-2 тисячі чоловік. Між "Нацкорпусом" та правоохоронцями сталися сутички.

13 листопада депутати прийняли законопроект про ринок землі у першому читанні. Крім того, депутати запустили процедуру ліквідації Держгеокадастра, що в майбутньому спростить продаж землі.

Згідно з документом, встановлюється обмеження на загальну площу земельних ділянок, що може перебувати у власності. Обмеження не допускають придбання у власність понад 35% сільгоспземель об'єднаної громади, 15% сільгоспземель області та 0,5% сільськогосподарських земель України.

Детальніше про погляді на реалізацію земельної реформи в Україні читайте в матеріалі Роману Головіна "Ефективна і результативна" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".