Два роки тому в Україні розпочав роботу Вищий антикорупційний суд (ВАКС). Попри численні спроби ліквідувати суд, старт його роботи доволі успішний.
«Процес формування ВАКС підтвердив обґрунтованість участі міжнародних експертів у відборі суддів. Судді Вищого антикорсуда, на відміну від старої суддівської мафії, не бояться карати інших суддів. Два роки роботи нового суду показали, що більшість суддів ВАКС не готові продовжувати слідувати старим правилам «печерного», або «вовчого», правосуддя», - пише юрист ЦПК Вадим Валько у статті «Кого і за що відправив до в'язниці Вищий антикорупційний суд за два роки роботи».
До створення ВАКС у десятках справ НАБУ щодо суддів не було вироків. Антикорсуд тільки за два роки роботи встиг винести вже вісім вироків щодо представників Феміди через корупцію.
Загалом судді винесли 45 вироків: 39 обвинувальних і 6 виправдувальних. Станом на кінець серпня 2021 року законної сили набрали понад 20 вироків, а 14 осіб засуджені й отримали реальні терміни позбавлення волі. За перший рік судді винесли 16 вироків, за другий - 29, причому 12 з них упродовж трьох останніх місяців.
«Щодо «посадок», яких вимагає суспільство, то загалом ухвалено 21 вирок із реальним позбавленням волі щодо 26 осіб. Із них 11 вироків щодо 14 осіб уже набрали законної сили, і частина із засуджених уже відбувають покарання у в’язниці. Серед цих осіб є судді, прокурори, адвокати, керівники державних підприємств і депутати місцевих рад», - пише Валько. На розгляді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду перебувають ще понад десять справ з обвинувальними вироками.
Відсоток виправдувальних вироків у ВАКС як суді першої інстанції становить 13,3%, водночас у схожих справах по всіх судах України ще в 2018 році цей показник був на рівні 7,67%. «І хоча до окремих виправдувальних вироків ВАКС є багато запитань, твердження щодо обвинувального ухиляння суду виглядають голослівними», - підкреслює автор.
З 45 вироків п'ять скасували через рішення КСУ, ще один обвинувальний вирок скасував Верховний суд (йдеться про справу депутата Київської облради Олександра Мефодія). Ще один вирок на підставі угоди про визнання провини скасувала Апеляційна палата ВАКС.
ВАКС за два роки розглянув безліч справ, є перше рішення у справі про громадянську конфіскацію, а також винесено майже півсотні вироків. За невиконання підозрюваними своїх обов'язків до бюджету України стягнуто понад 65 млн грн. З іншого боку, є окремі справи, у яких колегії понад рік не можуть провести навіть підготовче засідання, тобто почати розгляд справи.
«По-справжньому оцінювати результати роботи суду можна буде лише тоді, коли з'являться кінцеві вироки по справах топ-посадовців на кшталт ексголови ДФС Насірова, ексдепутатів Мартиненка та Онищенка, «бурштинових» ексдепутатів Розенблата і Полякова тощо. Адже для розгляду саме таких проваджень і створювався незалежний Вищий антикорупційний суд», - підсумовує Валько.
Два роки тому розпочав роботу Вищий антикорупційний суд. За цей час його намагалися ліквідувати, називали каральною машиною НАБУ, а суддів переслідувала мафія з Вищої ради правосуддя. Вадим Валько у статті « Кого і за що відправив до в'язниці Вищий антикорупційний суд за два роки роботи» аналізує, наскільки успішною була діяльність Антикорсуду.