UA / RU
Підтримати ZN.ua

Довгострокове прискорення розвитку України можливе лише за рахунок іммігрантів – експерт

Сьогодні багато говорять про реформи. Влада намагається провести аграрну, цифрову, енергоефективну, освітню і десятки інших реформ. Однак питання: хто це все буде робити? Хто буде споживачем цих реформ?

Ключовою стратегією для прискореного зростання економіки України має стати активна імміграційна політика, спрямована на селективний приплив трудових ресурсів та їх капіталів, пише в своїй статті для DT.UA Андрій Гайдуцький, доктор економічних наук.

"Україні, щоб розвивати економіку більш високими темпами, потрібно залучати мінімум 15 чол. на 1000 жителів, а це близько 640 тис. чол. в рік. Залучаючи менше, ми постійно будемо мати негативне сальдо економічно активного населення країни", - відзначає автор.

У статті наводяться цифри Євростату про залучених мігрантів в ЄС (шляхом видачі нових ПНП) у 2015 році: кожна країна ЄС-15 залучила в середньому 126 тис. чол., а Польща - 541 тис. Україна в 2015-му видала всього близько 20 тис. ПНП, тобто в шість разів менше, ніж ЄС-15, і майже в 30 разів менше, ніж Польща.

Автор нагадує, що завдяки активним заходам Польщі вдалося за рахунок українців відновити зростання працездатного населення у віці від 15 до 70 років. За 2009-2016 рр. воно збільшилося майже на мільйон (до 30,6 млн чол.). А в Україні за цей час, навпаки, знизилося на 6 млн, до 28,9 млн чол. (за даними Держстату).

Польща залучає більше іммігрантів, ніж конкуренти, і росте швидше конкурентів . "Тому не дивно, що економіка Польщі теж зростає швидше: за 2012-2016 рр. середньорічний приріст ВВП становив 2,56%, а в країнах ОЕСР - 1,80 і в ЄС-28 - 1,12%. У 2017 р. очікується прискорення зростання ВВП Польщі до 3,5% (в Україні - всього на 2%)", - йдеться в матеріалі.

Автор наводить кілька стратегій для залучення іммігрантів і повернення трудових мігрантів в Україну, які були використані різними країнами.

"Мотивація, відбір і утримання - ключові тактики до стратегії залучення іммігрантів. Розвиненим країнам довелося розробити систему контролю відбору необхідних трудових ресурсів з бідніших країн, і на це потрібні значні фінансові засоби для забезпечення національної та економічної безпеки", - йдеться в матеріалі.

Докладніше читайте в матеріалі Андрія Гайдуцького "Міграноміка ХХІ століття. Як Україні подолати відплив людського капіталу" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".