Ключовою стратегією для прискореного зростання економіки України має стати активна імміграційна політика, спрямована на селективний приплив трудових ресурсів та їх капіталів, пише в своїй статті для DT.UA Андрій Гайдуцький, доктор економічних наук.
"Україні, щоб розвивати економіку більш високими темпами, потрібно залучати мінімум 15 чол. на 1000 жителів, а це близько 640 тис. чол. в рік. Залучаючи менше, ми постійно будемо мати негативне сальдо економічно активного населення країни", - відзначає автор.
У статті наводяться цифри Євростату про залучених мігрантів в ЄС (шляхом видачі нових ПНП) у 2015 році: кожна країна ЄС-15 залучила в середньому 126 тис. чол., а Польща - 541 тис. Україна в 2015-му видала всього близько 20 тис. ПНП, тобто в шість разів менше, ніж ЄС-15, і майже в 30 разів менше, ніж Польща.
Автор нагадує, що завдяки активним заходам Польщі вдалося за рахунок українців відновити зростання працездатного населення у віці від 15 до 70 років. За 2009-2016 рр. воно збільшилося майже на мільйон (до 30,6 млн чол.). А в Україні за цей час, навпаки, знизилося на 6 млн, до 28,9 млн чол. (за даними Держстату).
Польща залучає більше іммігрантів, ніж конкуренти, і росте швидше конкурентів . "Тому не дивно, що економіка Польщі теж зростає швидше: за 2012-2016 рр. середньорічний приріст ВВП становив 2,56%, а в країнах ОЕСР - 1,80 і в ЄС-28 - 1,12%. У 2017 р. очікується прискорення зростання ВВП Польщі до 3,5% (в Україні - всього на 2%)", - йдеться в матеріалі.
Автор наводить кілька стратегій для залучення іммігрантів і повернення трудових мігрантів в Україну, які були використані різними країнами.
"Мотивація, відбір і утримання - ключові тактики до стратегії залучення іммігрантів. Розвиненим країнам довелося розробити систему контролю відбору необхідних трудових ресурсів з бідніших країн, і на це потрібні значні фінансові засоби для забезпечення національної та економічної безпеки", - йдеться в матеріалі.
Докладніше читайте в матеріалі Андрія Гайдуцького "Міграноміка ХХІ століття. Як Україні подолати відплив людського капіталу" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".