UA / RU
Підтримати ZN.ua

Допомога біженцям в Чехії: що зміниться цього року

Це стосується безоплатного житла.

Війна, яку розпочала Росія, змусила багатьох українців виїхати за межі країни. Вони знайшли тимчасовий притулок в багатьох країнах світу. В тому числі у Чехії.

Читайте також: Чи повернуться українські біженці з Польщі – опитування виявило значні зміни у настроях

З 1 вересня українці, які знаходяться в цій країні, повинні покинути безплатне житло, якщо вони вичерпали термін 90 днів станом на 31 серпня. Юридична консультантка Міжнародної організації з міграції (IOM) Тереза Ібрагім розповіла ProUkraїnu, що їх чекає та як їм слід діяти.

За її словами, зміни щодо безплатного житла діють для абсолютно всіх вразливих осіб: вагітних жінок, осіб старше 65 років, осіб з інвалідністю та інших. Один із варіантів, звісно, продовжувати подаватися на отримання фінансової допомоги. Також з січня 2024 року збільшилися виплати на житло саме для вразливих осіб.

Якщо людина живе в квартирі, що зареєстрована спеціальному реєстрі Мінпраці, сума виплат становить 6 000 крон на особу. За умови проживання в будь-якому іншому типі житла — 4800 крон на людину.

Другий варіант — звернутися по надзвичайну екстрену допомогу. Тепер з січня можна подати заявку повторно, й саме у випадках, коли людині загрожує втрата житла або вона просто не має засобів для існування, тощо.

«Але, на жаль, якщо людина не хоче залишитися в гуртожитку й платити власнику, необхідно починати шукати житло. Важливо також згадати, що в Чехії загалом менше квартир, і більшість з них не обставлені меблями, тож про це так потрібно буде подбати. Ймовірно, готується певна фінансова допомога в рамках урядової програми, яка розпочнеться цього літа, але поки що нічого не було ухвалено. Допомога буде спрямована, вірогідно, на вразливих осіб, які переїжджатимуть у квартири», – розповіла експертка.

У пошуках житла вона порадила звертатися до неприбуткових організацій, які працюють із українськими біженцями. Вони мають контакти гуртожитків і допомагають обрати інше житло.

Також є проєкт, який має назву Umapa, до якого має доступ будь-хто. Umapa збирає інформацію про всі гуртожитки в Чехії та детальну інформацію про них: скільки коштує проживання, як обставлене житло, скільки людей там живе, скільки місць доступно. Проєкт ще оновлюється і чим далі, тим буде більше даних.

Що стосується  осіб, які тільки приїхали у Чехію, то з січня прохати про безплатне житло можна тільки в Крайовому центрі допомоги Україні в Остраві.

«Не в будь-якому регіоні, а тільки в Остраві. Людина приїжджає туди, подає заявку на тимчасовий захист і водночас просить гуманітарне житло. Якщо людина приїжджає в день, коли KACPU зачинений або вночі — є два тимчасові притулки: в Остраві та у Брно. Саме там можна зачекати та переночувати, перед тим, як призначать певне житло», – підсумувала Тереза Ібрагім.

Нагадаємо, що змінилося для осіб, які тільки приїздять до Ірландії. З 14 березня в Ірландії набули чинності нові правила для біженців з України.