UA / RU
Підтримати ZN.ua

Донецькій і Луганській областям загрожує зростання дитячої безпритульності

На території Донецької та Луганської областей не функціонують 50% органів опіки та піклування.

З-за проблем із застосуванням законодавства в сфері захисту прав дітей, зокрема, дітей-сиріт зі сходу, відновлюються умови для дитячої безпритульності, про яку українці забули ще в 2009-м.Об це в інтерв'ю ZN.UA розповіла керівникь управління уповноваженого президента України з прав дитини Людмила Волинець.

"У нас з'явилися діти з невизначеним статусом. У зв'язку зі складними процесами, в яких причетна міліція в зоні АТО, сьогодні немає чиновників, які б підтвердили акти про знайдений, підкинуту дитину, відмові матерів від новонароджених дітей. На певних територіях немає чиновників, які від імені держави зобов'язані поставити свої підписи, щоб дитину завтра могли усиновити або влаштувати в сім'ю", - каже Волинець.

Вона зазначає, то у зв'язку з цим відновлюються основні умови для дитячої безпритульності.

По-перше, на території Донецької та Луганської областей 50% органів опіки та піклування (райдержадміністрації та міськвиконкоми) не функціонують., тобто держслужбовці не здатні виконувати свої функції в повному обсязі.

"Таким чином, з'явилися діти, у яких замість посвідчення про смерть мами є фотографія її могили. З таким "документом" дитина не може зайти в систему госзащиты" - зазначає Волинець, пояснюючи, що для дитини статус сироти означає державний захист, в іншому випадку йому загрожує безпритульність.

Крім того, часто дітей вимушених переселенців доводиться вилучати з сім'ї, так як його батьки, наприер, поглибили залежність від алкоголю і т.д..

Але за законодавством зробити це можна лише за місцем проживання і прописки людини. Тому на місцях часто виносять невмотивовані рішення про поміщення дітей без статусу сироти в інтернатні установи.

"Таким чином, як тільки інтернати наповняться на 100%, ми побачимо безпритульність в гіршому її прояві. Тому що основний її джерело (45%) - діти, які втікають з інтернатних закладів. На жаль, вже сьогодні на вулицях Києва з'явилися діти з клеєм, целофановими пакетами, з усім тим, про що українці забули ще в 2009-му", - каже Волинець.

"Україна отримає некеровану дитячу безпритульність, а потім - молодіжну і народжених на асфальті дітей. Тобто знову відновить все, що було в складні і давно забуті часи", - каже керівник управління уповноваженого президента з прав дитини.

Вона також зазначає, що до початку бойових дій вся статистика в країні велася за місцем походження дитини-сироти. Сьогодні ж за двома окупованим територіям України - в Криму і Севастополі - взагалі недоступна інформація про дітей. А в Донецькій і Луганській областях, де на половині територій органи місцевої влади не працюють, облік інформації не ведеться.

Більше читайте у статті Олени Розвадовської "Невизначений статус майбутнього, або Безпритульність повертається?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".!zn