UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дітям і дорослим: психолог розповіла, як відновитися після нічних атак ворога

Відчуття небезпеки та порушений сон шкодять українцям різного віку.

Росія часто атакує українські міста вночі. Тільки в ніч з 1 на 2 січня в небі над Києвом збили понад 20 повітряних цілей.

Читайте також: Сліди війни: психолог розповіла, як допомогти підліткам, що травмують себе через постійний стрес

Дитячий сімейний психолог Світлана Ройз розповіла, як покращити своє самопочуття та допомогти дітям після тривожних ночей з вибухами та сиренами.

Вона зазначила, що після таких ночей може бути сонливість, головний біль, напруження в ШКТ. В такій ситуації краще ходити багато пішки, за будь-якої можливості дозволяти собі лежати, розминати м’язи. Ми не встигаємо відновлюватися. Ворог намагається виснажувати нас безсонням. І саме можливість поспати, відпочити вдень, хоч трішки, буде рятівною.

Діти можуть бути збудженими, дратівливими. Після останніх нічних атак багато батьків дітей різного віку розповідали про істерики «на порожньому місці». Діти навіть говорять більш гучно, ніж в інші дні. Вище чутливість до доторків, до болю.

Варто саме в ці дні більше гуляти, та ставити обмеження на комп’ютерні ігри та на мультфільми з активними діями (де висока динаміка, багато звуків) — щоб не допустити ще більшого перезбудження.
Потрібно бути уважними до того, як дитина сидить, стоїть, можливо, торкатись — масажувати стопи, давати можливість спертися на нас спиною.

Дітям краще запропонувати ігри в яких вони можуть:

Для дорослих підходять додатки з тетрисом, ігри з літерами. Наступного дня після нічних атак складніше сфокусуватися, тому потрібно давати собі можливість відпочити. Пам'ятайте, що відволікатись, не тримати концентрації, по кілька разів читати та переписувати те, що робили, забувати про плани та зустрічі – у такій ситуації нормально.

Нагадуємо, психолог назвала п’ять способів, які допоможуть не піддатися паніці.