UA / RU
Підтримати ZN.ua

Діти йдуть до школи: основні правила навчання під час пандемії COVID-19

З 31 серпня в країні діє нове карантинне зонування.

У вівторок, 1 вересня, в Україні розпочинається новий навчальний рік. Через епідемію коронавірусу у деяких регіонах навчання буде змішаним, у деяких – повністю дистанційним. Втім, у всіх навчальних закладах країни діятимуть нові правила для профілактики поширення хвороби.

У будь якій карантинній зоні школи повинні бути забезпечені достатньою кількістю санітайзерів, безконтактних термометрів, засобів особистої гігієни та ЗІЗ.

На вході до навчального закладу мають бути встановлені антисептики, на виході – контейнери для збору використаних рукавичок і масок. У коридорах має бути розмітка для дотримання дистанції 1,5 метра, облаштовані зони для відпочинку дітей різних вікових груп. Забороняється використання питних фонтанів.

Вранці, ввечері та після кожного уроку приміщення класу провітрюватимуть щонайменше 10 хвилин, а після занять – дезінфікуватимуть столи, парти, стільці та інші поверхні. Окремі вимоги щодо дезінфекції та організації роботи стосуються шкільних автобусів та їдалень.

Вчителі та персонал школи перед уроками повинні обов’язково вимірювати температуру. Якщо вона підвищена (37,2 С), або є ознаки респіраторного захворювання, працівник до роботи та у приміщення не допускається.

Водночас родичам першачків рекомендують сьогодні утриматися від відвідування «лінійок», де збирається велика кількість людей, натомість влаштувати вдома  сімейне свято.

Школи у «зеленій» і «жовтій» зонах

Батькам, опікунам та родичам не можна заходити до будівлі школи: вчитель збирає дітей на подвір’ї і веде у клас.

У різних класів заняття повинні розпочинатися у різний час, перерви в дітей також не повинні співпадати. Деякі уроки проводитимуться на свіжому повітрі, аби проводити у класі якомога менше часу, а пересування дітей між класами буде обмежено.

Школярі 1-4 класів можуть ходити в школу без маски, усі інші повинні заходити у школу та виходити з неї у масках, на уроках їх можна знімати. Учні перед уроками повинні мити руки з милом, а на перервах та під час руху між класами користуватись захисними масками.

Купувати маски дітям повинні батьки, наголошують у МОН. Втім, збір коштів на їх закупівлю чи купівлю санітайзерів/термометрів для школи та класу є неправомірним, адже забезпечення ними – завдання для місцевої влади. У таких випадках можна звертатися до директора чи в управління освіти.

«Немає змоги? Можна пошити з марлі. Ми з донькою так і зробили просто заради цікавості, розмальовували посмішками – це ще й запам’ятається школяреві як приємне проведення часу», - каже заступник міністра освіти  Ігор Гарбарук.

Школи у «помаранчевій» зоні

Усі вимоги до організації навчання у школах «зеленої» та «жовтої» зон тут зберігаються, однак у класах повинно бути не більше 20 дітей. Тож деяким учням доведеться долучатись до уроку онлайн.

Якщо школа не може забезпечити вчителя потрібними гаджетами для проведення змішаного уроку, вона може звернутися по допомогу до місцевої влади. Вчитель, якому доведеться працювати більше, також зможе отримати доплату, пояснили у МОН.

Вчителям навчальних закладів «помаранчевої» зони рекомендовано під час уроків використовувати захисні щитки.

Школи у «червоній» зоні

У цій карантинній зоні відвідування закладів освіти заборонено. Тож деякі міськради вирішили просто відпустити школярів на додаткові канікули, чекаючи на покращення ситуації та переведення регіону в іншу зону.

Однак навчальний процес через карантин не зупинятимуть – він триватиме дистанційно. «Навіть у «червоній зоні» учні матимуть декілька варіантів отримання знань», - підкреслює Ігор Гарбарук.

Українські телеканали транслюватиму Всеукраїнську школу онлайн, незабаром повинна з’явитись єдина платформа здобувачів освіти «червоної зони», а МОН працює над розробкою положень про дистанційну освіту.

Читайте також: У багатьох школах Харкова, незважаючи на карантин, влаштували урочисті лінійки

Чи можна  залишити дитину на дистанційному навчанні навіть у «зеленій» зоні? Можна. У Міносвіти закликають батьків не піддаватись на маніпуляції щодо «залишення на другий рік» чи відрахування через відсутність у школі понад десять днів без поважної причини.

«Заклад освіти має забезпечити дистанційне навчання вдома. Не вірте фейкам, що таку дитину можуть відрахувати, не перевести у наступний клас тощо. Якщо батьки хочуть подбати про це, школа має піти їм назустріч», - запевняє Гарбарук.

«Сьогодні в Україні є можливість навчатися як у традиційній формі, так і дистанційній, екстернатній або домашній. Батьки можуть обирати будь-яку з цих форм навчання», - наголошує прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Раптом підозра на COVID-19 виникла просто під час уроку? Співробітник школи повинен надягнути на дитину маску та відвести в окреме приміщення, повідомити батьків, за потреби – заспокоїти та викликати швидку.

Рішення про ізоляцію контактних осіб прийматиме лікар-епідеміолог після підтвердження діагнозу. Клас, у якому було виявлено хворобу, відправляється на самоізоляцію, втім, діти продовжуватимуть навчання дистанційно. Якщо кількість контактних осіб велика, за рішенням керівництва на карантин можуть піти декілька класів або вся школа.

Чи працюватимуть групи подовженого дня? Так, якщо будуть забезпечені необхідні заходи профілактики COVID-19.

Чи не закриють мовні курси та курси підготовки до школи? Ні, за умови, що у класі займається не більше семи дітей і між ними зберігається безпечна дистанція.

Учні зможуть брати участь в олімпіадах,  конкурсах, турнірах? Поки що заборони на їх проведення не існує, однак у МОН радять за можливості перевести їх в онлайн, аби уникнути великого скупчення дітей в одному місці.

Позашкільна освіта й гуртки залишаються? Лише у тих регіонах, де ризик поширення коронавірусу не є зависоким.

Дізнатись, у якій зоні ваш навчальний заклад, можна тут.