UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дистанційна, сімейна та екстернат: у МОН розповіли про різні форми навчання школярів

Батьки мають право обирати форму навчання дитини у школі.

В Україні 1 вересня розпочався новий навчальний рік. Через військове вторгнення РФ не всі школярі можуть навчатися очно. Формат навчання у школах залежить від безпекової ситуації у регіоні. У пресслужбі Міністерства освіти і науки розповіли, які існують форми навчання та чим вони відрізняються.

Які бувають форми навчання у школі

Відповідно до законодавства, повна загальна середня освіта може здобуватися за очною (денною), дистанційною, мережевою, екстернатною, сімейною (домашньою) формами чи формою педагогічного патронажу (частина третя статті 4 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

Читайте також: Викладання у школах російською мовою суперечить закону — Лісовий

Управління у сфері освіти й школи повинні забезпечити навчання за цими формами на вимогу батьків або інших законних представників дитини.

Дистанційна форма навчання

Дистанційну форму організовують для учнів і учениць, які не можуть відвідувати школу очно. Наприклад, через стан здоровʼя, відбування покарання, збройний конфлікт, воєнний стан, проживання (перебування) за кордоном, на тимчасово окупованій території України, епідемії, наслідки природних і техногенних катастроф.

Учні навчаються за дистанційною формою виключно за їхнім бажанням або бажанням їхніх батьків відповідно до положення.

В окремих школах за рішенням їхніх засновників можуть вводити дистанційну форму здобуття освіти. До таких шкіл учнів зараховують незалежно від території обслуговування. На сайті закладу освіти (за його відсутності — на сайті засновника) оприлюднюють інформацію про забезпечення здобуття освіти за дистанційною формою.

Читайте також: 1 вересня: в Україні до навчання повернулись близько 4 млн школярів

Також у школах можуть створювати дистанційні класи/групи для дітей, які виїхали за кордон або не бажають навчатися офлайн з міркувань безпеки.

У МОН пояснили, що не кожна школа в Україні спроможна забезпечити дистанційну форму здобуття освіти.

«У разі, якщо в школі, де навчається дитина, немає такої можливості, батькам або іншим законним представникам учня / учениці потрібно звернутися в місцевий орган управління освітою з проханням запропонувати іншу школу для дистанційного навчання», – йдеться у повідомленні

Сімейна форма здобуття освіти

Сімейна (домашня) форма освіти дає змогу навчатися самостійно, отримувати консультації від учителів школи й проходити лише підсумкове оцінювання (семестрове й річне за результатами семестрового), а також атестацію.

Якщо учень (або один із батьків чи інших законних представників) офіційно зареєстровані на території обслуговування школи, вона не має права відмовити в зарахуванні або переведенні на таку форму навчання.

Що таке екстернат

Дана форма дозволяє учню здобувати освіту самостійно, проте є різниця в кількості оцінювань. Під час навчання на екстернаті учень має проходити тільки річне оцінювання і/або атестацію.

«У разі заяви батьків школа зобовʼязана перевести учня/ ученицю на екстернат або зарахувати дитину, яка зареєстрована на її території обслуговування», – йдеться у повідомленні.

Яку форму навчання можна обрати, якщо дитини перебуває за кордоном

У МОН зазначили, що для учнів, які вимушено перебувають за кордоном і навчаються в іноземній школі, може бути організоване вивчення предметів українського компонента освітніх програм в дистанційних класах в окремо визначених школах.

Читайте також: У Харкові побільшало школярів, які вчитимуться в метро

Рішення МОН про вивчення тільки предметів українського компонента освітніх програм в окремо визначених школах — це можливість, якою можуть скористатися учні й учениці, які виїхали за кордоном та навчаються в іноземній школі за місцем перебування.

«Водночас батьки або інші законні представники дитини мають право обрати будь-яку форму навчання в інших школах і не зобовʼязані переводити дітей на навчання за цією програмою», – пояснили у відомстві.

У МОН додали, що заклади загальної середньої освіти не мають права відмовляти учням у зарахуванні або переведенні на іншу форму навчання на підставі цього рішення.

«Окрім того, школи можуть зараховувати дітей для навчання за індивідуальною формою незалежно від наявності вільних місць у класі», – йдеться у повідомленні.

Раніше ми писали, чи можуть в Україні ввести тривалі канікули у школах.