UA / RU
Підтримати ZN.ua

Державна зрада: за що можуть притягнути до відповідальності

Державна зрада може виявлятися у різних формах.

Через повномасштабне військове вторгнення РФ в Україні тривають бойові дії. В умовах війни актуальним залишається питання державної зради та співпраці з державою-агресором. У Південному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції розповіли, що таке державна зрада та яка відповідальність передбачена за подібні дії.

Що таке державна зрада

Відповідно до ст. 111 Кримінального кодексу України державна зрада – це  діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.

Читайте також: Подружжя зрадників з Херсонщини постане перед судом – ДБР

Суб’єктом державної зради у будь-якій її формі може бути тільки громадянин України, який досяг 16-річного віку.

У яких формах може виявлятися державна зрада

У відомстві зазначили, що державна зрада може виявитися у таких формах:

Перехід на бік ворога означає, що громадянин України надає безпосередню допомогу державі, з якою Україна на той час перебуває у стані війни або збройного конфлікту та є закінченим злочином з того моменту, коли громадянин України виконав в інтересах ворога певні дії на шкоду України.

«В конкретних випадках цей злочин може полягати у добровільному зайнятті посади у незаконних органах влади на окупованих територіях,  участь у будь-яких воєнізованих ворожих формуваннях, передачі матеріальних ресурсів збройним формуванням агресора або провадження господарської діяльності у взаємодії з ворогом», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Директорці школи з Маріуполя світить 15 років тюрми за держзраду

Відповідно до ст. 114 ККУ шпигунство полягає у передачі або збиранні з метою передачі іноземній державі, іноземній організації або їх представникам відомостей, що становлять державну таємницю, якщо ці дії вчинені іноземцем або особою без громадянства, що може призвести до загрози національній безпеці України в інформаційній, а також політичній, економічній, воєнній і науково-технологічній сферах.

Надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України полягає у сприянні їх можливим чи дійсним зусиллям заподіяти шкоду державній безпеці України.

Підривною слід визнавати будь-яку діяльність, пов’язану:

Читайте також: В Україні планують позбавляти пенсії за колабораціонізм і держзраду

Яка відповідальність передбачена за державну зраду

За вчинення таких дій передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Але, у випадку коли громадянин України на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинив і добровільно заявив органам державної влади про свій зв’язок з ними та про отримане завдання він звільняється від кримінальної відповідальності.

Раніше ми писали, що Служба безпеки затримала у Львові ворожу інформаторку, яка під виглядом переселенки збирала дані про Збройні Сили України.