UA / RU
Підтримати ZN.ua

Держава зупинила закупівлю засобів захисту для медиків

Медики масово хворіють на коронавірус, а держава не в змозі про них подбати, хоча для цього є всі умови в Україні.

В Україні медики в розпал третьої хвилі коронавірусу залишилися фактично без засобів захисту. Про це повідомив підприємець і власник "Текстиль-Контакт" Олександр Соколовський.

За його словами, з початку року держзакупівель захисної медичної продукції - нуль! Незважаючи на нову хвилю захворювань і виділені в бюджеті кошти. Лікарні не закуповують багаторазовий захист з травня минулого року. В кінці минулого року "ТК-Медзахист" виграло тендер на поставку 305 тисяч захисних комбінезонів 4 класу захисту згідно ДСТУ EN-14126: 2008, однак вони досі лежать на складах, оскільки МОЗ забуло виділити гроші своєму закупнику ДП МОЗ України на розвезення костюмів в регіони. Тому компанія прийняла рішення волонтерським методом, за свій рахунок, доставити в регіони захист для медиків.

Підприємець нарікає на те, що менше ніж за рік приватний бізнес розгорнув десятки нових фабрик і виробництво, цілком достатнє не тільки щоб повністю закрити внутрішні потреби України в масках, комбінезонах і ін. ЗІЗ, але і працювати на експорт. Виробники змогли за кілька місяців отримати необхідну міжнародну сертифікацію і підтвердити, в тому числі, в європейських лабораторіях відповідність якості виробів заявленому типу і класу.

"Як в питаннях держуправління, так і в бізнесі, якість менеджменту проявляється в екстремальній ситуації", - стверджує підприємець.

При цьому, за його словами, Кабмін досі не прибрав нульовий ПДВ для імпортної захисної продукції, який був виправданий в березні-травні минулого року, а на сьогодні ставить українських виробників у нерівні умови з китайськими та іншими.

"Союз виробників ЗІЗ Громадська Спілка «БіоМедЗахіст» і Федерація роботодавців України вже не перший місяць намагаються донести в усі чиновницькі кабінети, що прибирати нульовий ПДВ з імпорту ЗІЗ - потрібно терміново, держава від цього втрачає мільйони доларів. Всі погоджуються, але на вищому рівні - тиша".

По-друге, контроль за якістю продукції, що закуповується на місцях продукції, що видається за медичний захист, не організований, всім пофіг, що і з якими відкатами на місцях закуповується. І чи закуповується взагалі вживу, так як продукція одноразова, швидко списується і кінці в воду;

По-третє, до сих пір не скасована спрощена (без торгів на Prozorro) закупівля захисної продукції, що дозволяє на місцях творити в цій сфері все, що заманеться. Що в підсумку призводить до поставок лівої "гаражної продукції", яка не відповідає ніяким нормам (крім необхідного відсотка відкату).

У той час, як держава не може врегулювати питання по ЗІЗ для медиків, щодня кількість хворих і померлих серед лікарів зростає. З початку пандемії перехворіли 43400 лікарів. 26 березня зафіксований рекорд - захворіло 435 медпрацівників! А офіційна цифра смертей медиків від covid-19, озвучена днями Фондом соцстраху - 548 осіб.

Як повідомляла рані оглядач Алла Котляр, держава повинна гарантувати те, що українські лікарі використовують костюми з відповідним рівнем біозахисту. Як і подбати про формування резервів, які дозволять уникнути спекуляції з вартістю на ринку для звичайних громадян, подібно до того, як це було в березні. ZN.UA ще у вересні піднімало питання про вартість та якість товарів, що закуповуються в обхід Prozorro.

На початку січня 2021 року Громадська спілка «БіоМедЗахіст» направила до Верховної Ради звернення, в якому звертав увагу парламентаріїв на неприпустимість ситуації, коли понад півроку частина закупівель проводиться без забезпечення здорової конкуренції і контролю за ціною та якістю товарів, що закуповуються.

Раніше в Міністерстві охорони здоров'я підрахували, що щомісяця необхідно 2,4 млрд грн на забезпечення медиків засобами індивідуального захисту.