UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сертифікати ЗНО попередніх років при вступі можуть перетворити університети у "робфаки"

Законопроект №1876 "Про особливості вступу до вищих навчальних закладів України в 2015 році" має погано приховану мету - підтримати низькорейтингові вищі навчальні заклади.

Депутати хочуть "оживити" застарілі сертифікати ЗНО попередніх років

Деякі депутати намагаються реанімувати "досвід" епохи Табачника - дозволити університетам враховувати у поточній вступній кампанії результати ЗНО, отримані в попередні роки, пише у своїй статті для ZN.UA директор Центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Ігор Лікарчук.

Зокрема, кілька депутатів Верховної Ради України VIII скликання зареєстрували законопроект №1876 "Про особливості вступу до вищих навчальних закладів України в 2015 році" (автори - Співаковський О., Вінник І., Кремінь Т., Соловей Ю., Іонова М., Геращенко І., Жолобецький О., Мельниченко В., Гвоздьов М., Яриніч К.), яким вирішили повернути в цьогорічну вступну кампанію "новацію" десятирічної давності.

Дослівно в документі цю спробу зафіксовано так: "Стаття 1. В 2015 році при вступу до вищих навчальних закладів в ході вступної компанії 2015 року вступники мають право подавати сертифікати про зовнішнє незалежне оцінювання будь-якого року оцінювання".

Автори законопроекту стверджують у "Пояснювальній записці", що "...існування вимоги до щорічного складання абітурієнтами зовнішнього незалежного оцінювання є несправедливим". Правда, не вказують, на основі яких даних вони зробили такий висновок.

"А нам здається, що єдиним джерелом для нього можуть бути статті Д.Табачника, в котрих він, ще перебуваючи в статусі опозиційного міністра освіти, розбивав у пух і прах систему зовнішнього оцінювання, та виступи з парламентської трибуни членів колишньої фракції комуністів, які, спільно з регіоналами, впродовж 2008-2013 рр. блокували прийняття законодавчих актів про ЗНО" - пише Лікарчук.

Так, автори законопроекту №1876 пропонують різні умови участі в конкурсі за право стати студентом.

За їхнім задумом, для цьогорічних випускників загальноосвітніх навчальних закладів буде, умовно кажучи, конкурс знань, а для решти - конкурс папірців. Бо насправді сертифікати зовнішнього оцінювання, видані в попередні роки, є не чим іншим як документами, котрі засвідчують результати оцінювання, отримані колись.

"То чи є це рівним доступом до вищої освіти, навіть коли, абсолютно гіпотетично, уявити, що за 6 або 7 років у людини, котра систематично цих знань не поновлювала, вони збереглися? І про яку справедливість у такому разі йдеться?" - обурюється Лікарчук.

"Аабсолютно небезпідставно вважаємо, що прийняття законопроекту №1876 має погано приховану мету: підтримати низькорейтингові вищі навчальні заклади" - зазначає голова УЦОЯО, пояснюючи, що абітуріенти з високим балом навряд чи захочуть вступати до таких вишів. А от випускники минулих років, для яких 124 бали тоді були мінімально необхідними, за цим законопроектом змогли б без труднощів пройти за конкурсом.

За словами Лікарчука, такою нормою автори законопроекту хочуть перетворити деякі українські університети на такі собі "робфаки" - заклади для підготовки людей, котрі не мають належної освіти, до навчання в університеті.

Директор УЦОЯО нагадує, що з 2015 р., в системі зовнішнього оцінювання запроваджується нова модель визначення результатів, яка відповідає сучасним світовим.

Вступна кампанія-2015-го вже фактично розпочалася. Перейшла свій екватор процедура реєстрації бажаючих узяти участь у зовнішньому оцінюванні.

За даними директора УЦОЯО, для участі у ЗНО в рамках ступної кампанії-2015 вже зареєструвалося понад 27 тис. абітурієнтів, котрі закінчили загальноосвітні навчальні заклади в минулі роки і потенційно можуть мати давніші сертифікати зовнішнього оцінювання.

"Щойно з'явилися інформація про депутатську ініціативу, як розпочалося її бурхливе обговорення в соцмережах. Наведемо лише один коментар із багатьох: "Закон супер. Срочно буду искать свои сертификаты. Поступлю в какую-то перефирийную бурсу и в армию не пойду…" Думаємо, коментарі тут зайві" – резюмує Лікарчук.