UA / RU
Підтримати ZN.ua

День Параскеви П'ятниці: історія свята

Свят, присвячених святій, у році два.

10 листопада християни східного обряду відзначають День пам'яті великомучениці Параскеви. Її також називають Параскевою П'ятницею. Це не єдиний день, присвячений святій, у році. Ще одне свято святої Параскеви відзначають наприкінці жовтня, його називають Параскевою Грязнухою.

Історія свята

Параскева народилася в Іконії в ІІІ столітті в сім'ї ревних християн. Її ім'я означає «п'ятниця» – день, коли розіп'яли Христа. Так батьки хотіли наголосити на зв'язку дівчинки зі Спасителем.

Параскева виховувалась у християнській вірі і вирішила не виходити заміж за язичника, повністю присвятивши себе Богові. Незабаром імператор Діоклетіан почав переслідувати християн і направив для розправи з ними свого намісника Аетія.

Того зачарувала краса Параскеви, він почав просити її зректися своєї віри і обіцяв усілякі милості. Дівчина вирішила не відступати від вчення Христа, її навіть не злякали муки, яким її піддали язичники. Зрештою, Аетій наказав обезголовити Параскеву.

Читайте також: День великомученика Димитрія Солунського: історія свята

Що не можна робити у день Параскеви П'ятниці

Цього дня заборонялася будь-яка жіноча робота. Вважається, що свята ходить поколота спицями та голками жінок та дівчат, які не послухалися заборони.

Забороняється мити будь-що і навіть купати дітей. Водночас хворих дітей слід помити у воді з колодязя.

Не можна працювати на землі. Особлива заборона накладається на використання металевого інвентарю.