UA / RU
Підтримати ZN.ua

Деякі освітяни, що працювали на окупантів, після звільнення територій залишаються на своїх посадах

Це гнобить учителів, які залишалися вірними Україні.

Редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксана Онищенко поспілкувалася з освітнім омбудсменом України Сергієм Горбачовим про найгостріші проблеми, які підкинула українській системі освіти війна. Вчителі на тимчасово окупованих територіях України зіштовхнулися з низкою проблем, зокрема, деякі з них були змушені працювати під примусом через погрози загарбників. Однак, за словами омбудсмена, там, де окупанти були доволі тривалий час, для прикладу, в Харківській області, частині Запорізької, Херсонській області, — виникають проблеми вже іншого штибу. Деякі освітяни, що працювали на загарбників, після звільнення територій залишаються на своїх посадах.

«Ми отримуємо звернення з визволених територій про те, що певний представник влади, начальник управління освіти, директор школи, вчитель побігли працювати на окупантів, а тепер, після визволення територій, продовжують працювати в українській школі чи владі, отримують зарплату, і це гнобить учителів, які залишалися вірними Україні», - пояснює омбудсмен.

За його словами, це нова проблема, яка виникла в останній місяць.

«Її треба усвідомити і шукати рішення: що ми будемо робити в таких випадках? Хочу поспілкуватися з цього приводу з народними депутатами», - зазначає Горбачов.

Він додав, що вже зараз у Кримінальному кодексі України, крім позбавлення чи обмеження волі, визначений такий вид відповідальності як заборона займатися певний час окремими видами професійної діяльності. Але, на його думку, ці норми Кримінального кодексу потребують уточнення і певних механізмів застосування.

«Бо якщо людина працює на окупанта, свідомо йде на посади окупаційної адміністрації, то вона не має права займати певні посади протягом тривалого часу. Це дуже назріле питання захисту прав наших дітей, вчителів і всіх українців. Ми не можемо допустити, щоб наших дітей навчала всіляка рашистська наволоч», - заявив омбудсмен.

Читайте також: Російських вчителів, затриманих на деокупованих територіях, судитимуть за порушення законів та звичаїв війни

Раніше освітній омбудсмен пояснив, чому механізм визначення освітян-колаборантів потребує уточнення. З одного боку, є стаття Кримінального кодексу про те, що той, хто працює на окупанта, вважатиметься колаборантом і нестиме за це відповідальність. Але разом з тим учителям погрожує окупаційна «влада», і декому доводиться працювати під примусом, під страхом за свою сім’ю, за своє життя.