UA / RU
Підтримати ZN.ua

Давид завдавав Голіафу удар за ударом: підсумки року війни від Reuters

Військові експерти, які колись сперечалися, чи зможе Київ вистояти довше, ніж кілька днів, тепер обговорюють, чи зможе він остаточно перемогти у війні

У 2022 році українці вразили світ і себе самих, витримавши повномасштабну військову атаку нібито супердержави, яка (як багато хто очікував – ред.) мала б розтрощити країну за кілька днів. Мільйони стали біженцями. Мільйони людей пережили бомбардування в підвалах і бомбосховищах. Тисячі загинули в містах, зруйнованих загарбниками. І мільйони згуртувалися заради справи нації, взяли до рук зброю, волонтерили, возили їжу в села на фронті, піклувалися про дітей один одного, пише Reuters.

Коли Росія напала на Україну, Вадим Хлуп'янець, 26-річний артист балету Київського національного театру оперети, пішов до армії. Через дев'ять місяців він загинув від снайпера на східному фронті.  На його похороні творчий керівник театру Богдан Струтниський сказав, що  танцівник заслуговує зовсім іншої честі: «Оплески в кінці вистави, коли люди просять на біс». 

Читайте також: Про евакуацію інтернатів, війну та право на родину

У неочікуваній ролі опинилася і директорка Запорізького обласного інтернату Ольга Кучер. У березні вона повела 215 дітей-сиріт у шерстяних шапках і пуховиках у цілодобову поїздку потягом, щоб врятувати їхні життя.

«Моє серце розривається на частини, — сказала вона. –   Мені дуже шкода цих дітей. Вони такі юні».

Читайте також: До РФ депортували ще 125 українських сиріт із Донбасу

Читайте також: Нерозривний зв’язок: Залужний подякував українським волонтерам з допомогу армії

Чому це важливо

Росія заявляє, що розпочала «спеціальну військову операцію», щоб захистити свою безпеку від посягань Заходу. Українці, які чули, як Путін проголосив їхню національну ідентичність шахрайством, а їхню землю – помилково відібраною у Росії, сприймають війну як екзистенційну боротьбу – національну та особисту.

На полі бою Давид завдавав Голіафу удар за ударом. У перші години війни українські захисники знищили елітних російських десантників, які намагалися захопити аеродром на околицях Києва.

Ось як, наприклад, виглядали бої за Київ на гостомельському напрямку 8 місяців тому. 

Тепер саме Росія перебуває в стані оборони

У квітні вони потопили російський флагманський крейсер "Москва". Минулого місяця на них чекала маса радісних мешканців, коли вони в'їжджали до Херсона, міста, яке Путін напередодні проголосив “назавжди російським”.

Зараз, з настанням першої зими повномасштабної війни, саме Росія перебуває в обороні, залучаючи сотні тисяч резервістів для захисту решти окупованих територій – приблизно п’ятої частини України.

Чи вистоїть Київ кілька днів vs Чи зможе він остаточно перемогти у війні

Військові експерти, які колись сперечалися, чи зможе Київ вистояти довше, ніж кілька днів, тепер обговорюють, чи зможе він остаточно перемогти у війні. Київ каже, що не зупиниться, доки не вижене всі російські сили, в тому числі з окупованих з 2014 року земель.

Читайте також: На Київщині з’явиться хаб з реабілітації поранених бійців

Що це означає напередодні 2023 року?

Обидві сторони війни стикаються з новими викликами. Відступ Росії, в тому числі за широкий Дніпро, зробив лінію фронту набагато коротшою та краще укріпленою, що ускладнило Україні пошук нових слабких місць для повторення проривів, які змінили темп війни восени.

Читайте також: NYT: Російська війна проти України продовжить гальмувати ріст економіки світу в 2023 році

Але жорстока зима також приносить переваги українцям, які захищають власну країну від військовозобов’язаних резервістів, яких Росія повинна годувати та оснащувати бодай якимось обладнанням за тисячі кілометрів від дому.

Україна «наразі була майстерною в нападі на російські війська та завдавала їм поразки», — написав екскомандувач сухопутними силами США в Європі Марк Гертлінг у своєму твіттері. Але наступні цілі - прорвати укріплену російську оборону на сході та перетнути Дніпро на півдні - є одними з найважчих, перед якими можуть постати будь-які військові, сказав він. «Їм це вдасться, але не швидко».

Пеговори – можливість для РФ перегрупуватися та зміцнити контроль

Тим часом немає переговорів про припинення або навіть призупинення війни. Київ каже, що навіть тимчасове перемир'я дасть Росії шанс перегрупуватися та зміцнити контроль над окупованою територією.

Читайте також: Кремль готує росіян до нової хвилі мобілізації і лякає наступом ЗСУ на прикордонні області – ISW

Наприкінці 2022 року Росія обстрілює енергетичну інфраструктуру України ракетами, занурюючи мільйони українців у темряву та холод. Москва заявляє про військові  цілі; Україна каже, що ракетний терор не має жодної мети, крім як завдати шкоди цивільному населенню.

«Холод, голод, темрява і спрага не такі страшні і смертельні для нас, як ваша «дружба і братерство»», — сказав Зеленський, звертаючись до росіян у вересні.

Читайте також: Через російські удари по Україні 5 грудня загинули чотири людини – Зеленський

«Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас."