UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЦВК оголосила про старт місцевих виборів з 5 вересня

Оголошення не стосується тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей.

Центральна виборча комісія оголосила про початок виборчого процесу чергових місцевих виборів в Україні з 5 вересня.

"Оголосити з 5 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня", - йдеться у постанові ЦВК, прийнятій на засіданні комісії 29 серпня.

Згідно з постановою, оголошення не стосується тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей, а також підконтрольних Україні прифронтових населених пунктах в зоні проведення антитерористичної операції в Донбасі, в яких проведення виборів неможливе.

Згідно з календарним планом, ЦВК до 4 вересня на підставі даних Державного реєстру виборців повинна визначити кількість одномандатних округів, які повинні бути створені на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць для проведення місцевих виборів.

Партії, які мають намір брати участь у виборах, з 26 серпня по 1 вересня мають подати до ЦВК кандидатури для включення до складу територіальних виборчих комісій, ЦВК до 6 вересня повинна сформувати ці комісії.

Висунення кандидатів у депутати місцевих рад та на посади сільських, селищних і міських голів почнеться 21 вересня, територіальні виборчкоми повинні завершити процес реєстрації кандидатів не пізніше 1 жовтня.

Нагадаємо, ЦВК у п'ятницю оголосила про початок виборчого процесу з 5 вересня по перших місцевих виборів у 74-х об'єднаних громадах в дев'яти областях, які також відбудуться 25 жовтня.

Читайте також: Європа хоче від України виконання закону "Про особливий порядок" до виборів у Донбасі

Закон про місцеві вибори, прийнятий 14 липня, передбачає проведення місцевих виборів 25 жовтня на всій території України, крім Донбасу і Криму.

Всупереч цьому,бойовики "ЛНР" вирішили "призначити" місцеві вибори на 1 листопада, а "ДНР" - 18 жовтня. Згідно з аргументами бойовиків, проведення виборів в ці дні, навпаки, є виконанням Мінських угод "в односторонньому порядку". У той же час, Мінські угоди передбачають проведення виборів за українським законодавством, у присутності міжнародних спостерігачів, визнаних ОБСЄ.

Раніше лідери сепаратистів висували свої вимоги щодо проведення місцевих виборів, які вони вважали такими, що узгоджуються з Мінськими угодами. Зокрема, вони вимагали від України і ОБСЄ піти на умови, при яких у місцевих виборах на окупованих територіях не брали б участь проукраїнські політичні партії.

Також один з представників бойовиків Денис Пушилін вже заявив, що "ДНР" відмовляється визнавати закон про місцеві вибори, прийнятий Верховною Радою і підписаний президентом Петром Порошенком.

Як писав у своїй статті для DT.UA Чим злякала держава потенційних фальсифікаторів місцевих виборів?, аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев, новий закон про місцеві вибори, який не пройшов належного професійного аналізу і повноцінної дискусії у парламенті, загострює ризики маніпуляцій в локальних кампаній. На його думку, кулуарність підготовки та прийняття закону не дозволила експертам і депутатам повноцінно перевірити виборчі процедури на чутливість до фальсифікацій. Але запропонована для місцевих виборів в Україні виборча система, враховуючи досвід практичного застосування аналогічної в окремих регіонах Російської Федерації, не налаштовує на оптимістичні прогнози.

"У Росії використання системи, подібної до української, не тільки не призвело до зменшення корумпованості виборчого процесу, але і стало причиною масових взаємних фальсифікацій між кандидатами, висунутими однією партією в різних територіальних округах", - зазначив Клюжев.