Російське вторгнення в Україну виявилося дорожчим і менш успішним, ніж більшість аналітиків очікували ще шість тижнів тому. Тепер експерти переконані, що Москва змінює свої військові підходи.
Тепер Владімір Путін зосередився на спробах взяти під контроль весь Донбас. І, за словами кількох чиновників США, які ознайомилися з американськими розвідувальними оцінками, Москва хоче добитися цього до початку травня. Через це місто Слов’янськ, розташоване за 480 кілометрів від Києва, може стати критичним полем битви у найближчі тижні.
«Зусилля російських сил, які наступають з Ізюма, щоб захопити Слов’янськ, вірогідно, стануть наступною переломною битвою у війні в Україні», - цитує CNN висновки «Інституту досліджень війни» (ISW) у Вашингтоні.
Висновки американських експертів про російський наступ на Слов’янськ підтверджуються попередженнями на місцях.
«Вони рухаються до Кам’янки, тому що це шлях до Слов’янська. У нас є перехоплені російські радіо-переговори. Їхнє завдання - захопити Донецьку область з півночі», - сказав депутат міської ради Ізюму Максим Стрельник.
У середу радник міністра внутрішніх справ України Вадим Денисенко теж зауважив: «Якщо ми говоримо про ключові напрямки, де тривають бої, то це Слов’янськ і Барвінкове». CNN пише, що до початку російського повномасштабного вторгнення у Слов’янську мешкали 100 тисяч людей. Зараз їх закликають евакуюватися поки українські війська готуються захищати місто від нової російської бійні. Контроль над містом має стратегічну цінність для всього конфлікту. Якщо армія Росії захопить Слов’янськ, вона зможе відрізати українські сили у регіоні. Якщо ж ЗСУ зможуть відбити наступ, російські амбіції щодо повного взяття під контроль Донецької і Луганської областей будуть зірвані.
Стратегічна важливість Слов’янська
CNN нагадує, що Слов’янськ був однією з головних точок війни на Донбасі ще в 2014 році. Впродовж короткого терміну російські сили утримували контроль над ним, однак в липні того року вони були змушені відступити. Важливість міста зараз обумовлена фактом, що з трьох боків від нього тепер розташовані захоплені Росією міста: Ізюм на півночі, Луганськ на Сході й Донецьк на Півдні. Однак, сам Слов’янськ лежить в західній частині Донбасу, блокуючи доступ до інших регіонів України.
«Російська армія сподівається відрізати українські сили на сході України. І для цього захоплення Слов’янська - це мінімальна умова», - вважають в ISW.
Якщо наступ відбудеться успішно, Москва зможе об’єднати свої сили з тими, які ведуть бої в Рубіжному на північний схід від Слов’янська. Або ж навіть перекинути сили на південь до Горлівки й Донецька, щоб спробувати оточити українських військових. Однак, Росія зазнала численних військових провалів у перші 6 тижнів війни. І нездатність захопити українські міста, такі як Київ, змусили її сфокусуватися на Донбасі. В цьому контексті нова російська поразка в Слов’янську під тиском українського опору може поставити хрест навіть на новій стратегії Москви.
«Якщо російські сили не зможуть захопити Слов’янськ, російські фронтальні атаки на Донбасі навряд чи зможуть самостійно прорвати українську оборону. І кампанія Росії з захоплення Луганської й Донецької області повністю, швидше за все, провалиться», - вважають експерти ISW.
Насування гуманітарної катастрофи
Посилені російські війська, які зараз рухаються з Ізюму в напрямку Слов’янська, складаються з Першої гвардійської танкової армії, яка раніше брала участь в боях біля Харкова і Сум. До них ще не приєдналися сили, які були відведені з Київської області. І їхнє просування до Слов’янська було повільним і не досягло поки значного прогресу за тиждень. Але Росія може посилити свій наступ, щойно нові бойові загони будуть доступні. В понеділок мешканцям Слов’янська наказали евакуюватися через страх повномасштабної атаки й гуманітарної катастрофи, яка може початися через це. Така доля вже спіткала Ізюм, який вже багато тижнів перебуває під постійним російським ударом. У понеділок високопоставлений чиновник з Міноборони США сказав, що російські ВПС виконують більш ніж 200 вильотів щодня. І більшість їхніх ударів зосереджені на території навколо Ізюму.
«Щодня стає гірше. Росія почала бомбардування кілька тижнів тому і не припиняє їх ні на хвилину. Росія каже, що скорочує військові операції в Київській і Чернігівській областях. Але Ізюму й Харківській області так не пощастило», - сказав Стрельник, додавши, що загиблих ховають просто «в центральному парку міста».