Росія готується до масштабного наступу на Донбасі. Але якщо російська армія й тут зазнає невдачі, Владімір Путін може наважитися застосувати зброю масового знищення, тобто хімічну чи тактичну ядерну зброю.
Таку думку висловив старший науковий співробітник Інституту Гувера в Стенфордському університеті Ніл Фергюсон в інтерв’ю для CNBC. Стратегія США, схоже, полягає в тому, щоб «знекровити» Росію в ході війни, що потенційно може призвести до зміни режиму в Москві. Однак, Фергюсон вважає, що це «дуже небезпечна» стратегія. Минулого тижня російська армія відступила від Києва, після чого Москва почала готуватися до битви за Донбас. Саме тут розташовані дві східні українські області, які Москва тримає в частковій окупації з 2014 року, коли вона анексувала Крим.
Якщо у найближчі тижні стане зрозуміло, що російські війська надто ослабли, щоб здобути однозначну перемогу на Донбасі, на думку Фергюсона, Путін може опинитися в скрутному становищі без очевидного виходу. Експерт підкреслив, що російський автократ вже продемонстрував готовність здійснити «страшні руйнування» за допомогою звичайних засобів, таки як крилаті ракети. У розпорядженні Росії найбільший ядерний арсенал у світі. Запаси ядерної зброї США на другому місці. Фергюсон допускає, що Москва в разі поразки на Донбасі може використати свій арсенал.
У свою чергу, Філіпс О’Браєн з Університету Сент-Ендрюса вважає, що такий сценарій «малоймовірний або й зовсім нереальний». Застосування зброї масового знищення призведе що ще більшої підтримки України у світі. Постачання зброї буде значно збільшене, а санкції проти Росії - посилені. До того ж, на думку О’Браєна, не зрозуміло, як така зброя допоможе Росії досягти її політичних цілей.
«Вони можуть вбити багато людей у деяких містах. Але як це допоможе перемогти у війні?» - сказав він.
На думку О’Браєна, існує «висока вірогідність», що Москва не зможе захопити і утримати південні і східні регіони України. У свою чергу, Фергюсон зауважив, що мета Путіна - це не обов’язково анексія України. Він прагне, щоб вона не змогла стати «стійкою, орієнтованою на Захід демократією».
Якщо Путін наважиться на застосування зброї масового знищення, США і Європа, які досі відкидають можливість прямого військового зіткнення з Росією, постануть перед «великою дилемою». У них буде вибір з двох «дуже жахливих» варіантів.
«Перший - нічого не робити й продовжувати постачати звичайне озброєння після застосування ядерного арсеналу. Другий - піти на військові дії й ризикнути ескалацією», - сказав Фергюсон.
«В цьому фундаментальна проблема поточної стратегії. Якщо й далі говорити, що Захід не піде на військові дії, це буде лише заохочувати іншу сторону до ескалації на підставі переконання, що Захід завжди відступить», - пояснив експерт.
У четвер міністри закордонних справ G7 висловилися проти «будь-яких погроз чи застосування» хімічної, біологічної чи ядерної зброї. У своїй спільній заяві вони пообіцяли Росії «тяжкі наслідки», якщо вона на таке наважиться. Враховуючи, що ядерні держави на межі конфлікту, а Росія стверджує, що веде війну проти Заходу, на думку Фергюсона, поточна ситуація «набагато небезпечніша», ніж всім здається.
«Саме тому ми хоч зараз і не на межі Третьої світової війни, ми не можемо повністю відкинути такий сценарій», - сказав експерт.
В Центр протидії дезінформації при РНБО попередили, що Росія готується до затяжної війни в Україні . Зокрема, російська пропаганда активно поширює тезу про те, що «перший етап спецоперації продемонстрував результати». А так зване «відведення військ» на Чернігівському та Київському напрямках є насправді передислокацією.