Україна повинна скористатися своїм унікальним досвідом ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та забезпечити перспективу перетворення Чорнобильської зони відчуження в потужний центр розвитку енергетики, промисловості та науки, заявив голова громадської ради Державного агентства України з управління зоною відчуження, засновник Чорнобильського інституту досліджень та розвитку Віталій Дем'янюк.
В інтерв'ю для DT.UA голова ради розповів, що правильне використання ресурсу зони дозволить зробити її привабливою як з наукової, так і з економічної точки зору. Зокрема – в галузі розвитку альтернативної енергетики та ефективного поводження з ядерними відходами.
"У зоні відчуження можуть зійтися відразу кілька векторів докладання зусиль. Один із них - альтернативна енергетика. Причому альтернативна енергетика може бути різноплановою, починаючи від можливості вирощування енергетичних культур з подальшим їх використанням у межах зони відчуження для виробництва електрики, тепла, біогазу, використання існуючих обсягів біомаси як палива та продовжуючи використанням уцілілої й функціонуючої енергетичної інфраструктури (електромережевого господарства) для розвитку альтернативної електроенергетики. Ще один варіант - створення сонячної електростанції. Це буде за всіма стандартами чиста електроенергія", – зазначив він, підкресливши, що для "Енергоатому" створення в Чорнобильській зоні комплексу відновлюваної енергетики могло б стати не тільки економічним, але й іміджевим надбанням.
За словами Дем'янюка, який виступає також головою наглядової ради компанії, що має досвід поводження з ядерними відходами в Україні, ще один вектор розвитку Чорнобильської зони – це розвиток інфраструктури з ефективного та безпечного зберігання відпрацьованого ядерного палива.
Так, створення в зоні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) дозволить перепоховати ядерні відходи, за зберігання яких "Енергоатом" сьогодні змушений платити Росії.
"Це дасть змогу уникнути щорічних платежів у розмірі до 250 млн дол., які НАЕК "Енергоатом" перераховує росіянам за тимчасове зберігання відпрацьованого ядерного палива. Це наша енергетична незалежність. У цьому ж ряді стоїть питання про необхідність створення власного сховища "осклованих" радіоактивних відходів українських АЕС. Це допоможе уникнути як матеріальних втрат, так і політичного тиску з боку Росії", – підкреслив експерт.
За його словами, з розвитком технологій відпрацьоване ядерне паливо може бути використано повторно, а в Чорнобильська зона може стати територією промислового та наукового користування.
"Дослідження в зоні відчуження можуть становити і становлять інтерес не тільки для України, а й для всього людства", – резюмував Дем'янюк.
Нагадаємо, у квітні гендиректор ЧАЕС Ігор Грамоткін в інтерв'ю DT.UA відзначив, що Чорнобильська зона може бути використана в якості бази для двох основних видів діяльності: поводження з радіоактивними матеріалами і розміщення об'єктів альтернативної енергетики.
Детальніше про перспективи розвитку Чорнобильської зони відчуження читайте в інтерв'ю Алли Єрьоменко з Віталієм Дем'янюком у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".